Dr. Nagymihály Attila, szürkehályog specialista, a Budai Szemészeti Központ intézetvezető főorvosa a Dr. Jazzy Egészségmegőrző műsorában adott interjút. Az interjúban többek között beszélt a szürkehályog kialakulásáról, és arról is, hogy hogyan zajlik egy szürkehályog műtét.
Mi a különbség a szürke- és a zöldhályog között?
Mindenekelőtt fontos tisztázni, hogy pontosan mit jelent a szürke- és mit a zöldhályog elnevezésű diagnózis.
A szürkehályog vagy cataracta a szemlencse betegsége -, amely főképp az életkor előrehaladtával alakul ki és elsősorban idősebbeket érinti.
A szemlencse elszürkülése miatt kevesebb fény jut a retinára és ez okozza a látásromlást. ”A szemlencse egy kb. 1 cm átmérőjű rész a szem elülső részében, amely átlátszó, kristálytiszta. Amikor hályog keletkezik akkor ez az áttetszőség romlik és a szemlencse rostjainak a szerkezete is megváltozik. Egyre homályosabb lesz a lencse és kevésbé átlátszó.” – mondta el Dr. Nagymihály Attila szemész főorvos.
A zöldhályog (glaukóma) elnevezése megtévesztő, ennél a betegségnél nem hályog, hanem a megemelkedett szemnyomás okozza a látásproblémát. A cukorbetegség szövődményeként is kialakulhat, így a diabeteses betegeknek különösen fontos az éves szemészeti szűrővizsgálat. Ha sikerül időben felismerni a glaukómát, gyógyszerekkel és szemcseppel kezelhető, így a látás megőrizhető.
Hogyan kezelhető a szürkehályog?
A hályogkovácsok már a 19. században is végeztek szürkehályog eltávolítást. Az első műlencse beültetését 75 éve végezték. A modern technikai lehetőségeknek köszönhetően a szürkehályog már rendkívül gyorsan és nagy hatékonysággal műthető.
“A mai korszerű szürkehályog műtét 5-10 perc alatt elvégezhető beavatkozás. – ismerteti Dr. Nagymihály Attila szemész főorvos – Az elszürkült szemlencsét kivesszük és ezt helyettesítjük egy műanyag lencsével. A műtét úgy zajlik, hogy egy pici vágást ejtünk a szemen és egy ultrahang segítségével távolítjuk el az elszürkült lencsét.”
A műtét további óriási előnye, hogy a beültetett műlencsét a páciens szeméhez igazítják, vagyis több féle beépíthető műlencse áll ma már rendelkezésre. A megfelelő dioptriával ellátott lencse beültetésével optimális esetben akár a szemüvegmentes élet is elérhetővé válik.
Ráadásul a műtétet követően már nem kell attól tartani, hogy a szürkehályog ismét kialakul:
“Miután megoperálunk valakit, akkor az illetőnek nincsen már szemlencséje, így nincsen ami elszürküljön, tehát nem tud kiújulni a szürkehályog” – zárta az interjút Dr. Nagymihály Attila.
A teljes Dr Jazzy interjút Dr. Nagymihály Attila, szürkehályog specialistával itt hallgathatja meg.