A laza megereszkedett szemhéjbőr nemcsak kellemetlen és zavaró a megjelenésünkben, de a látásunkat is komolyan zavarhatja. Léteznek különböző szépészeti, rejuvenáló trükkök a kor jeleinek korrigálásához, azonban végleges és tartós megoldás csak plasztikai beavatkozással várható. Kihez érdemes fordulni? Plasztikai sebészhez vagy szemész szakorvoshoz?
A rossz szemhéjállás következményei
A korral megjelenhet a szemhéj befordulása (entropium) és kifordulása (ectropium), és a lógó szemhéjbőr (dermatochalasis), valamint a megereszkedett szemöldök is.
Az alsó szemhéj megereszkedése miatt a szaruhártya fedett felszíne szabad lesz, ami súlyos szemszárazságot, vagy fokozott könnyezést okozhat. Ha nincs korrigálva a hibás szemhéjállás, az hosszútávon a szemhéjszéli szövet gyulladásához vezethet. A szemhéj kötőszöveti rostjainak elgyengülése a szemhéj befelé billenését is okozhatja, és emiatt a pillaszőrök súrolhatják a szaruhártyát, gyulladást, hámsérülést vagy esetleg fekélyt okozva. Ha csak egy-egy pilláról van szó, akkor tartós szempilla epilálás is szóba jöhet, de gyakran a szemhéj sebészi úton történő helyreállítása a megfelelő megoldás.
,,Ha nem kezeljük, akkor mindegyik probléma látás-és szemkárosodást is okozhat, és ilyenkor a sebészeti beavatkozás már nem elkerülhető” – magyarázza Dr. Nagymihály Attila szemész szakorvos.
A szemhéj felesleges bőrének eltávolítása
A szemhéjbőr vékony, megereszkedésre hajlamos. Ha a felső szemhéj bőr ereszkedik meg, akkor az nagyban zavarhatja a látóterünket. Az alsó szemhéj bőr meglazulása pedig táskás szemeket eredményezhet. A lógó, felesleges bőrréteg eltávolítása nem csak esztétikai okok miatt fontos, hanem abban az esetben is, ha zavarja a látást.
Ehhez szükséges beavatkozás a blepharoplasztika, vagyis szemhéjplasztika. Amikor az eljárásra szakembert keresünk fordulhatunk plasztikai sebészhez vagy szemész szakorvoshoz. A szemhéjkörnyék a szemet körülvevő finomszöveteket is magában foglalja, amelyek a korral öregszenek, megereszkednek. Ha bármilyen szemészeti probléma fennállhat, akkor mindenképp érdemes a beavatkozást szemész szakorvossal végeztetni, aki mély szakértelemmel rendelkezik a szem- és szemkörnyék kényes szöveteiről, és könnyutak biztosításáról.
Szemész szakorvossal végzett szemhéjkorrekció és plasztikai sebésszel végzett szemhéjplasztika közötti különbség lehet, hogy a szemhéjplasztikánál az esztétikai kérdés áll középpontban, amíg a szemész álatl végzett szemhéjkorrekciós beavatkozásnál a látásra gyakorolt negatív hatások csökkentése a fő fókusz.
,,A megereszkedett bőr sebészeti eljárással szüntethető meg, helyi érzéstelenítéssel. A beavatkozás bármelyik évszakban elvégezhető, de a megműtött területet szükséges az UV fénytől védeni. A laza szemhéjbőr eltávolítását követően 2-3 hónap múlva várható a végleges eredmény” – mondja Dr. Nagymihály Attila szemész szakorvos.
A felső szemhéj hibás állását szemhéjemelő izom hibás állása is okozhatja. A szemhéjcsüngés korrekciója vagy ptosis műtét lehetséges látható gyógyulási heg nélkül.
Az elnehezülő szemhéjak érzését pedig a megereszkedett szemöldök is okozhatja. A szakorvos a vizsgálat alatt a szemöldökemelő műtét lehetőségét is vizsgálja, és előfordulhat, hogy a szemhéj és a szemöldök együttes kezelésére lesz szükség a kielégítő eredmény érdekében.
Miért keressünk fel szemészeti végzettséggel rendelkező sebészt?
Az a sebész, aki jártas a szemészetben az esztétikum mellett figyelembe veszi a szem és a látás biztonságát és egészségét. A szemhéjplasztikai megoldások hatását egyszerre mérlegeli a szemkörnyéki bőrre, csontokra és a zsírszövetekre is. Azt is figyelembe tudja venni, hogy bizonyos szembetegségeknél milyen beavatkozás az ideális választás, és azt is azonosítani tudja, ha az esztétikai gond mögött nem a természetes öregedés, hanem valamilyen szemészeti probléma (pl.: izombetegség, tumor stb.) áll.
A szemhéjműtétet megelőző vizsgálat
A sebész egy komplex szemészeti vizsgálat alkalmával tekinti át a szem és a szem körüli bőr állapotát. A vizsgálat egy személyre szabott konzultációt is tartalmaz, amely alatt az orvos elmagyarázza a javasolt eljárás menetét, a felkészülést a szemhéjplasztikára és tájékoztat a beavatkozás utáni teendőkről is. Lehetséges, hogy a sebész a szemhéjplasztika előtt vérkép és EGK eredményeket is kré.
Biztonságos-e a szemhéjműtét?
A szemhéj környéki bőrön végzett beavatkozások biztonságos eljárásnak számítanak. Beavatkozás alatti és utáni szövődmények kialakulása minimális. Az eljárás előtti alapos szemészeti vizsgálat és az esetleges labor és EKG is amiatt szükséges, hogy a kiszűrje a sebész a kockázatokra hajlamosító tényezőket és a fennálló kockázatok ismeretében tudjon megoldást javasolni.
Szemhéjon végzett beavatkozásnál mindig számítsunk véraláfutásra, duzzanatra, túlzott könnyezésre, szemszárazságra, fényérzékenységre és esetleg homályosabb látásra. Ezek a tünetek csak átmenetiek és pár nap vagy hét alatt elmúlnak. A szemhéjplasztika és a szemhéj hibás állásának korrekciója biztonságos, amelyek csak átmeneti kellemetlenségekkel járnak.
Heg a szemhéjműtét után?
A szemhéjbőrt érintő műtétek után hegek alakulhatnak ki a beavatkozás nyomán. Kivételt jelent a ptosis műtét, amely látható gyógyulási heg nélkül végezhető. A regenerációs időszakban javasolt követni a sebész tanácsait (pl.: fényvédő krém, hegkezelő krém), így a hegek gyorsan halványulnak és a gyógyulási idő végére szinte láthatatlanná fognak válni.
Hogyan válasszam ki az orvosomat?
A páciensnek fontos, hogy biztonságba érezze magát a műtőorvosával. Érdemes referenciát kérni ismerősöktől vagy utána olvasni az interneten az orvos szakmai tevékenységeiről, páciens véleményekről. A személyes konzultáció alatt győződjön meg arról, hogy az adott sebész meghallgatja a problémáját és érthetően el tudja magyarázni a tervezett beavatkozás várható eredményét. Fontos, hogy a szemhéjplasztikánál a páciensnek reális elvárásai legyenek. Az az igazán jó szemsebész, aki elmondja, hogy mi kivitelezhető esztétikusan az adott páciens szövet állományát és egyéni anatómiai adottságainak figyelembe vételével. Fontos a megfelelő tájékoztatás a beavatkozás utáni otthoni teendőkről és a regenerációról is.
szeretné elkerülni a sebészeti beavatkozást?
„A szemkörnyék fiatalítására nem csak sebészeti módszerek állnak rendelkezésre. Szemhéjkörnyéki és homlok ráncok simítására botox kezelés is szóba jöhet, melyet érdemes szemész szakorvosra bízni.
A karikás, fáradt szemek mérsékelhetők hialuronsavas feltöltéssel, melyhez szintén szemész szakorvos kollégát javaslok”– zárja Dr. Nagymihály Attila.