A legtöbb ember számára a látása elvesztése az egyik legnagyobb félelme. Több nemzetközi kutatás is rámutatott, hogy még a rák, a stroke, a szívbetegségek vagy más súlyos állapotok kialakulásánál is ijesztőbbnek tűnik. Bár sokan úgy gondolják, hogy tisztában vannak a jó látás megőrzéséhez szükséges alapvető ismeretekkel, a valóságban ez gyakran nincs így. Az ismeretek hiánya pedig növeli a szembetegségek kialakulásának kockázatát.
Egy, az American Academy of Ophthalmology (Amerikai Szemészeti Akadémia) által végzett online felmérés jól bemutatja, hogy az embereknek valójában mennyire kevés tudása van a szem egészségéről. Kutatásukban 3512 amerikai felnőttet kérdeztek meg. A kapott eredmények meglepőek voltak! A résztvevők 81%-a úgy gondolta, hogy pontosan tudja, melyik az a három leggyakoribb betegség, amely vaksághoz vezethet. A valóságban azonban mindössze ötből egy ember tudta helyesen megnevezni ezeket a betegségeket: a glaukómát, az időskori makula degenerációt és a diabéteszhez köthető látásvesztést.
A tájékozatlanság árthat a szemnek
„A legtöbb ember nincs tisztában olyan alapvető tényekkel, amelyek megvédhetik őket a tartós látásromlástól. Például kevesen tudják, hogy egyes szembetegségek és belgyógyászati problémák már azelőtt komoly károkat tehetnek a látásban, mielőtt észlelnénk a kór tüneteit. Ez egyrészt azért lehetséges, mert az agyunk alkalmazkodik a lassú látáscsökkenéshez, másrészt sokan egyszerűen a korral járó látásromlásnak tulajdonítják a jelenséget. Mindkét esetben akkor fordulnak csak orvoshoz, ha a tünetek már valóban zavarók, esetleg korlátozzák a mindennapi tevékenységeket.” – mondja Dr. Nagymihály Attila.
Betegségek, amelyek a leggyakrabban vezetnek látásvesztéshez
Glaukóma: A betegség számos típusa alattomosan, figyelmeztető tünetek nélkül alakul ki. Gyakran előfordulhat, hogy a perifériás látás jelentős része elveszik, mielőtt még ennek tudatában lennénk. Ennek oka, hogy a zöldhályog lassan, fokozatosan okoz látótér-szűkülést/vesztést.
Diabéteszes retinopátia: A cukorbetegséghez kapcsolódó látásproblémák gyakran észrevétlenek maradnak, míg nem válnak súlyossá. Kezeletlenül azonban a cukorbetegség akár teljes vaksághoz is vezethet.
Időskori makula degeneráció (AMD): A betegség egyik fő tünete, hogy az egyenes vonalak vagy a könyvsorok hullámosan jelennek meg. A probléma általában hirtelen jelentkezik, és gyors ütemben rosszabbodik.
A korai felismerés és a rendszeres szemvizsgálat kulcsfontosságú, hogy időben kezelni lehessen ezeket a betegségeket. Akárcsak más egészségügyi problémáknál (pl. szív- és érrendszeri betegségek, vagy kóros elhízás esetében) a látás egészségének a megőrzésénél is a prevenció a kulcs.
„Nem győzzük eléggé hangsúlyozni, hogy az egészségtudatosságnak milyen fontos a szerepe a szemészetben is. Az egészséges táplálkozás, köztük is a sok zöldség fogyasztása nagymértékben támogatja a szem egészségét. De a napszemüveg rendszeres viselése és a dohányzás mellőzése is ugyanolyan fontos lenne. Illetve nem árt, ha tisztában vagyunk azzal, hogy a családban milyen szembetegségek fordultak elő korábban, hogy felmérjük valamilyen szembetegség szempontjából magasabb kockázati csoportba tartozunk-e. Fontos megemlítenem, hogy az évenkénti szemészeti szűrés ugyanolyan jelentőséggel bír, mint például egy éves mammográfiai vizsgálat. Míg az utóbbin mára már egyre többen vesznek részt, addig szemészhez kevesen mennek el éves rendszerességgel” – emeli ki Dr. Nagymihály Attila.
A látásvesztés hatása túlmutat a szemünkön
Sokan nem tudják, hogy a látásromlás nemcsak a szem egészségét érinti, hanem más krónikus betegségek lefolyását is kedvezőtlenül befolyásolhatja. Kutatások szerint mindössze minden negyedik felnőtt van tisztában azzal, hogy a látásvesztés pszichológiai problémákhoz, például társadalmi elszigeteltséghez és depresszióhoz is vezethet.
A szemészeti diagnosztika a technológiai fejlődésnek köszönhetően ma már lehetővé teszi a szembetegségek korai felismerését. Ez kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy a látás minél tovább megőrizhető legyen.
„A fejlett technológia azonban semmit nem ér, ha az emberek nem mennek el szemészeti szűrésre és diagnosztizálják időben a problémájukat. Sajnos nagyon sok olyan pácienst látunk a mindennapi rendelésen, akiknek sokkal jobb lehetne ma a látásuk, ha időben felkeresték volna a szakorvost” – zárja Dr. Nagymihály Attila.