A szem az emberi test egyik legösszetettebb szerve, amelynél csupán az agy bonyolultabb! Annyira természetesnek vesszük a látást, hogy sokszor eszünkbe sem jut, valójában milyen sokat köszönhetünk neki. Az alábbiakban néhány meglepő tényt osztunk meg a szemünkről és a látásról, amely összeállításában Dr. Nagymihály Attila, szemész szakorvos segített.
1. Egy nap 20.000-30.000 alkalommal pislogunk
A szemhéjemelő izom a leggyorsabb a testben. Percenként átlagosan 17-szer pislogunk, ami óránként 1020, naponta pedig 24 480 pislogást jelent. Évente így nagyjából 8 935 200 pislogás történik, ami 248 órát tesz ki. Minden egyes pislogás mindössze 1/10 másodpercig tart, és elengedhetetlen a könnyfilm egyenletes eloszlatásához, valamint a szem védelméhez a környezeti hatásokkal szemben.
2. Közös ősökön osztoznak a kék szemű emberek
A kék szeműség egy genetikai mutáció eredménye, amely miatt az íriszben nem található meg a melanin, ami barnává tenné a szemet. A kutatók szerint ez a mutáció úgy 6000-10 000 évvel ezelőtt jelent meg egy Európában élő embernél. Ez azt jelenti, hogy a ma élő összes kék szemű ember közös őssel rendelkezik. A világ teljes népességének körülbelül 8-10 százalékát teszik ki a kék szemű emberek.
3. 1 millió különböző színt érzékelésére képes az emberi szem
Az emberi szem körülbelül 1 millió színt képes érzékelni a benne található fényérzékeny sejteknek (csapok) köszönhetően, amelyekből 6-7 millió található a szemben. Ezek a csapok jeleket küldenek az agynak, amelyek lehetővé teszik a különböző árnyalatok érzékelését. Egy ritka állapot, a tetrachromia, lehetővé teszi, hogy egyes emberek akár 100 millió színt is lássanak.
4. Színvakon születünk
Mikor megszületnek, a csecsemők csak feketét, fehéret és szürke árnyalatokat látnak. A látás gyors fejlődésének köszönhetően azonban már egy hét után képesek észlelni a vörös, a narancssárga, a sárga és a zöld színeket, míg a többi színt csak később kezdik el érzékelni.
5. A könnycseppek sem egyformák
Három típusú könny létezik: alapkönny, reflexkönny és érzelmi könny. Az alapkönny a szem hidratálásáért felelős, a reflexkönny a szembe kerülő idegen testekre vagy irritáló anyagokra reagál, míg az érzelmi könny segít a stressz kémiai anyagainak, például a mangán és a prolaktin kiürítésében, és magasabb a fehérjetartalma is.
6. A szemet kocsonyás anyag tölti ki
A szem 80%-át az üvegtest nevű szilárd, kocsonyaszerű folyadék teszi ki. Ez fontos szerepet játszik a szem egészségének és működésének fenntartásában. Ez az átlátszó anyag tölti ki a szemlencse és a retina közötti teret, és 99%-ban vízből, a maradék 1%-ban pedig kollagénből, fehérjékből, sókból és cukrokból áll.
7. A szem is leéghet a napon
A szemet is érintheti a leégés, amit fotokeratitisznek nevezünk. Ez az erős UV-sugárzás által okozott szaruhártya-gyulladás fájdalmat, homályos látást, könnyezést, duzzanatot és fényérzékenységet okozhat. A napkárosodás jeleinek észlelése után a legjobb árnyékba vonulni és hűsíteni a szemet. Ezért fontos, hogy UV400 védelemmel ellátott napszemüveget viseljünk, különösen vízparton és havas tájakon.
8. A fényképeken a vörös szemek a vérerek miatt alakulnak ki
A „vörös szem” hatás akkor jelentkezik, amikor a fényképezőgép vakujának fénye visszatükröződik a szemben, és megvilágítva a szem hátsó részén lévő érhártya ereket.
9. A szemszín olyan egyedi mint az ujjlenyomat
Minden egyes embernek egyedi a szemszíne! A szem színe az írisz pigmentációjának köszönhető, és az íriszben található véletlenszerű gödrök, barázdák, örvények és hasadások teszik egyedivé.
10. A szürkehályog megjelenése sajnos elkerülhetetlen
A szürkehályog műtét a világon a leggyakrabban végzett beavatkozás, évente több mint 18 millió ilyen műtétet hajtanak végre. Magyarországon évente 90-95 ezer szürkehályog műtétet végeznek. A fejletlen országokban a szürkehályog a 65 év felettiek vakságának egyik fő oka, és világ 80 év feletti népességének több mint 67%-át érinti. Szerencsére a modern technikának köszönhetően a szürkehályog műtéttel a látás teljesen helyreállítható.
További érdekességek a szemről, röviden
- Több mint 2 millió működő rész alkotja az emberi szemet.
- A szemgolyó súlya körülbelül 28 gramm.
- Képernyőn 25%-kal olvasunk lassabban, mint papíron.
- Nem lehetséges nyitott szemmel tüsszenteni.
- A szemfelszín nagyon gyorsan regenerálódik; megfelelő ápolás mellett a szaruhártya kisebb sérülései 48 óra alatt meggyógyul.
„A szemünk egészségére való odafigyelés annak összetettsége miatt kritikus fontosságú. Mindig hangsúlyozzuk, hogy még akkor is fontosak a szemészeti szűrővizsgálatok néhány évente, ha semmilyen problémát nem tapasztalunk a látásunkkal.” – fűzi hozzá Dr. Nagymihály Attila.