Kontaktlencse viselése közben viszket és ég a szeme? Számos ok állhat ezeknek a kellemetlenségeknek a hátterében. Dr. Nagymihály Attila, szemész szakorvos segítségével összegyűjtöttük a leggyakoribb okokat és tippeket, tanácsokat a panaszok enyhítésére.
Szúró, égő érzés, viszketés, fájdalom, bőrpír, homályos látás és fényérzékenység – ezek mind a kontaktlencse viselésével összefüggő panaszok lehetnek. Hátterükben leggyakrabban szemszárazság vagy illeszkedési probléma áll, de súlyosabb esetekben fertőzés vagy szaruhártya-gyulladás miatt is kialakulhatnak.
Fontos, hogy amint a szem hozzászokott a kontaktlencséhez, utána kényelmesnek kell lennie, nem okozhat panaszokat. Azonban idővel mégis előfordulhatnak kellemetlen tünetek. Öt tippet hoztunk, amelyek segítenek a kontaktlencse viseléséből adódó kényelmetlenségek leküzdésében:
1. Találjuk meg a megfelelően illeszkedő kontaktlencsét!
A kontaktlencse viselésének megkezdése előtt a szemész vagy kontaktológus alapos vizsgálatot végez, amely során meghatározza a szaruhártya görbületét. Ez alapvető fontosságú a megfelelő kontaktlencse kiválasztásához. Rossz illeszkedés esetén a lencse kiszáradhat, elmozdulhat a szemen, összegyűrődhet és szúró érzést okozhat a szemben és a látást is torzíthatja. Ha a kellemetlenségek a rossz illeszkedésből fakadnak, forduljunk ismét szakemberhez, aki újra elvégzi a méréseket és esetleg más lencsét ajánl. Előfordulhatnak olyan szembetegségek és rendellenességek, amelyek nem teszik lehetővé, hogy egy átlagos kontaktlencse jól illeszkedjen a szemükre, ilyen lehet például a keratoconus vagy szaruhártya sérülés. Ezekre a problémákra a szklerális kontaktlencse jelenti a megoldást. Különleges kialakításának köszönhetően az egyenetlen szaruhártyára is felhelyezhetők.
2. Tartsuk be az ápolási szabályokat!
A kontaktlencse nem megfelelő ápolása súlyos fertőzéseket, például szaruhártya-gyulladást okozhat. A fertőzések elkerülése érdekében:
- Mindig alaposan mossuk meg és teljesen szárítsuk meg a kezünket, mielőtt a kontaktlencséhez nyúlnánk.
- Ne viseljünk kontaktlencsét zuhanyzás, fürdés, úszás vagy szaunázás közben.
- Alvás közben ne hagyjuk benn a kontaktlencsét (kivéve, ha a szakember másképp javasolja).
- Tartsuk be a lencsék cseréjére vonatkozó irányelveket.
- Figyeljünk a kontaktlencse tok tisztaságára és ezt is rendszeresen cseréljük.
- Kizárólag azt a tisztítófolyadékokat használjunk, amit a szakember ajánlott.
- Ne próbálkozzunk házilag kevert tisztító oldatokkal!
- Ne feledkezzünk meg a rendszeres szemészeti ellenőrzésről!
3. Használjunk műkönnyet!
A kontaktlencse kényelme nagymértékben függ attól, hogy mennyire jól illeszkedik a könnyfilmre, ami a szaruhártyát borítja. Ha szemszárazság okozza a kellemetlenséget, már néhány csepp műkönny is segíthet. Kizárólag kontaktlencsével is kompatibilis műkönnyet használjunk!
4. Figyeljünk a táplálkozásra!
A megfelelő vitaminbevitel és egészséges táplálkozás sokat segíthet szemünk egészségének megőrzésében is. Az omega-3 és omega-6 zsírsavak, valamint a lenmagolaj javítják a könnyfilm olajos összetételét, így megelőzhető a szemszárazság.
5. Iktassunk be hetente egy szünnapot!
A legtöbb kontaktlencsét maximum 8-10 óráig ajánlott viselni. Sokan viszont nem tartják be ezt az ajánlást, ami egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Próbáljunk meg otthon inkább szemüveget viselni és hetente legalább egy napot töltsünk kontaktlencse nélkül.
„A túlzott kontaktlencse-viselésnek számos kockázata lehet. Ennek ellenére sokan elkövetik azt a hibát, hogy szinte a kontaktlencséjükben élnek és nincs pótszemüvegük. Így akkor is kénytelenek berakni a lencsét, ha kialakul egy kötőhártya-gyulladás. Ettől mindenképp óva intenék azonban mindenkit, mert ezzel súlyos fertőzést idézhetnek elő. A kontaktlencse jó megoldás lehet arra, hogy néhány órára megszabaduljunk a szemüvegtől, de ha nem szeretnénk folyamatosan a lencsével bíbelődni, akkor érdemes elgondolkodni látásjavító szemműtéten, ami tartós megoldás látásproblémára egy egyszeri kiadással.” – emeli ki Dr. Nagymihály Attila.