Amikor a nyár örömeit élvezzük, és megmártózunk a medencében, a tengerben vagy a Balatonban, nemcsak a bőrünket kell védenünk a nap káros sugaraitól, hanem szemünk UV-védelméről is gondoskodnunk kell. Az optikákban kapható napszemüvegek tökéletesen megfelelnek erre a célra. A világos szeműek különösen érzékenyek a nyári, erősebb fényre, számukra még fontosabb a napszemüveg viselése.
A szemünket azonban nem csak a parton, hanem a vízben is védenünk kell a benne található baktériumoktól. Szerencsére elég néhány alapvető szabályt betartani szemünk egészsége szempontjából, hogy gondtalanul élvezhessük a nyarat!
Alapvető szabályok vízben és vízparton
1. Klór és egyéb vegyi anyagok
A medencék vizének fertőtlenítéséhez használt klór és sóoldat sajnos árthat a szemünknek. Elég egészen rövid ideig érintkezni vele, máris szemirritáció léphet fel. Ez szúró, égő érzést és szemfehérje pirosodását is kiválthatja.
A medencék pH-egyensúlyát 7,2-7,8 között tartják, míg az emberi szemfelszín pH-ja 7,5 körüli. Ha a víz pH-ja 7,2 alá esik, vagy 7,8 fölé emelkedik, az már irritálhatja a szemet. Ha túl klórosnak érezzük a vizet a strandon, semmi esetre ne nyissuk ki a szemünket a víz alatt. Ha saját medencénk van, rendszeresen mérjük a víz pH-értékét és állítsuk be a megfelelő kémiai összetételt.
2. Figyeljünk oda a könnyfilm védelmére!
A könnyfilm egyfajta védőgátként borítja a szaruhártyát. A medence vegyszerei azonban elmossák az egészséges könnyfilmet, így a szaruhártya védtelenné válik. Gyakori úszás esetén ez akár száraz szem szindrómához is vezethet.
Emiatt úszás előtt és után érdemes tartósítószer-mentes műkönnyet használni, főleg a rendszeresen úszóknak! Akkor is érdemes úszás után műkönnyel átmosniuk a szemet, ha úszószemüveget használnak, mert a szemre kerülő irritáló anyagok miatt hosszú távon szemgyulladás is kialakulhat.
3. Viseljünk úszószemüveget!
Az úszószemüveg védi a könnyfilmet úszás közben. Különösen gyermekek esetében érdemes odafigyelni erre, hiszen ők általában hosszú órákat töltenek a vízben. Bár némi megszokást igényelhet, az úszószemüveg nyújtja a legjobb védelmet a szem irritációja ellen.
Úszás után ne feledkezzünk meg az úszószemüveg megtisztításáról, hogy eltávolítsuk a lencséken esetleg felhalmozódott baktériumokat. Figyeljünk oda rá, hogy soha ne tegyük el nedvesen, mindig alaposan szárítsuk meg!
4. A kontaktlencsét hagyjuk inkább otthon
Úszás közben a kontaktlencse viselése káros lehet a szemre, mivel a lencsék szivacsként szívják magukba a baktériumokat. A kontaktlencsék a víz alatt hajlamosak kiszáradni, merevvé, törékennyé válni, ez nagyon kellemetlen lehet.
Ha mindenképp ragaszkodunk a kontaktlencséhez, váltsunk napi lencsére a nyaralás idejére, a vízben töltött idő után azonnal távolítsuk el és dobjuk ki őket.
5. Rendszeres hidratálás
A hidratálás elengedhetetlen az egészséghez, beleértve a szem egészségét is. A dehidratáció gátolja a könnytermelést, így a szemünk érzékenyebbé válik a vegyi anyagokra és baktériumokra. Nyáron igyunk sok vizet, nem csak a szemünk, de egész testünk hálás lesz érte!
6. Ne felejtsük el megmosni a szemünket!
Amint kijöttünk a vízből, alaposan mossuk meg a szemünket, hogy megszabaduljunk a vegyszerektől, irritáló anyagoktól vagy akár tengeri sótól. Kiegészítésként használhatunk tartósítószer-mentes műkönnyet is.
7. Szemműtét után
Látásjavító vagy egyéb szemműtét után orvosunk részletes tájékoztatást ad az operáció utáni teendőkről és tilalmakról. Az egyik ilyen tilalom az úszás lesz, mivel közvetlenül a műtét után szaruhártya sérülékenyebb a vegyi anyagokkal és baktériumokkal szemben, ami fertőzést okozhat. Érdemes a nyaralás és a szemműtét időpontját összehangolni, hogy biztosan elkerüljük a komplikációkat.