Gyakran hallani az idősebb korosztálytól, hogy nehezebben látják a telefon kijelzőjét és egyre messzebb kell tartani a könyvet, hogy kényelmesen el tudják olvasni azt. Ez a jelenség a presbyopia, azaz korral járó látásromlás, ami, a 40-es és 50-es korosztálynál mindenkinél bekövetkezik. Ennek hátterében az áll, hogy a testünk, így a szemlencsénk is öregszik az idő múlásával.
Körülbelül 40-45 éves korunkban válik szembetűnővé a szemlencse rugalmasságának csökkenése. Ennek egyik egyértelmű jele, hogy a korábban kényelmes olvasási távolságban a betűk elmosódnak, és egyre távolabbról kell olvasnunk a szöveget ahhoz, hogy élesen lássuk. A presbyopia azoknál is felütheti a fejét, akiknek korábban nem voltak látásproblémáik. Ez a változás a szem természetes öregedésének része, és az orvosok nem tekintik betegségnek.
Ez a változás azonban felveti a kérdést: vajon javulhat-e a mínuszos látás ebben az életszakaszban? A válasz nem egyértelmű, hiszen a látásromlás sokszor összetett folyamat, ami több tényezőtől is függ.
Hogyan és miért alakul ki a korral járó látásromlás?
„A presbyopia során a szemlencse elveszíti rugalmasságát. Fiatal korunkban a szemlencse lágy és rugalmas, ami lehetővé teszi, hogy a közeli és távoli tárgyakra egyaránt jól fókuszáljon. 40 éves kor után viszont a lencse merevebbé válik, és már nem képes olyan könnyen változtatni az alakját, nehezebben tudunk fókuszálni/zoomolni. Emiatt nem tudjuk elolvasni az apró betűket, nehezebben boldogulunk a tű befűzésével, a hölgyek nagyítós tükröt kezdenek használni a sminkeléshez. Tulajdonképpen nehézkessé válik minden olyan tevékenység, ami közelre éles képet igényel” – emeli ki Dr. Nagymihály Attila.
Valóban megjavulhat 40 felett a rövidlátók szeme és ismét élesen láthatnak távolra?
A presbyopia kialakulása a rövidlátástól függetlenül történik, így előfordulhat, hogy mindkét állapotot egyszerre tapasztaljuk meg. Különösen érdekes helyzet áll elő, amikor a rövidlátó személyek nem veszik észre azonnal a presbyopia tüneteit.
A 40 év feletti rövidlátók esetében a presbyopia első jeleként gyakran előfordul, hogy távoli szemüvegükben homályosan látnak közelre. Ezt a szemüveg levételekor a látás élesedése követi. Ennek oka, hogy ha a rövidlátás nincs korrigálva, akkor a szemlencse izmai nem dolgoznak annyira, így könnyebben látunk közelre.
„Kisfokú rövidlátóknál ez a távoli szemüveg fel- és levétele jól működhet egészen addig, amíg az olvasószemüveg igénye el nem éri a körülbelül +2,00 dioptriát, ami 48-52 éves kor körül szokott bekövetkezni. Ebben az életkorban már a rövidlátóknak is szükségük lehet külön olvasószemüvegre vagy multifokális szemüveglencsére. Ha valaki teljes mértékben meg akar szabadulni a szemüvegtől, érdemes műlencse beültetésen gondolkodni. Ebben az eljárásban a rugalmatlanná vált szemlencsét egy olyan műlencsével cserélik, amivel minden távolságra élesen láthatunk, így megszűnik a szemüveg igény.” – teszi hozzá Dr. Nagymihály Attila.
Presbyopia kezelése
A presbyopia és a rövidlátás diagnosztizálása egy egyszerű szemészeti vizsgálattal lehetséges. Bár a presbyopia a normál öregedési folyamat része, azaz megállíthatatlan és visszafordíthatatlan, több módon is kezelhető: olvasószemüveggel, kontaktlencsével, vagy műtéti beavatkozással.
A presbyopia átmeneti korrekciója lehetséges lézeres szemműtéttel, amennyiben a páciens anatómiai adottságai ezt lehetővé teszik. Egy ilyen kezelés azonban nem végleges megoldás, csak elhalasztja az olvasószemüveg használatának szükségességét. A kezeléssel nyert idő hossza függ a kiinduló dioptriáktól, a személyes látásigényektől és az életkortól is.
A hosszú távú megoldást a látásjavító szemlencse műtét kínálja, mely a szürkehályog-műtéttel azonos technikára épül. Ebben az eljárásban a szemlencsét trifokális, nyújtott fókuszú vagy monofokális műlencsére cserélik. A trifokális lencsékkel minden távolságban éles látást biztosítanak, így szemüveg vagy kontaktlencse használatára nagy valószínűséggel nem lesz szükség a későbbiekben. Nyújtott fókuszú lencsékkel távolra és monitor távolságba éles látás érhető el, de közelre olvasószemüveg lehet szükséges. A monofokális lencsék esetében csak egy bizonyos távolságban lehetséges az éles látás, így a többi távolságra szemüvegre lehet szükség.
„Városi legenda, hogy a rövidlátóknak 40 felett megjavul a szeme és később nem lesz szükségük szemüvegre. Az általános javaslat az, hogy ha látásromlást észlelünk bármilyen távolságra, forduljunk szemész szakorvoshoz, hogy kiderítsük, az állapotunk a korral járó változások miatt alakult-e ki, vagy más szemészeti, esetleg belgyógyászati probléma áll a háttérben” – zárja Dr. Nagymihály Attila.