Vannak, akik szeretik a telet és vannak, akik nem. Sajnos a hideg, fázós napokat így sem, úgy sem kerülhetjük el. Miért is ne tennénk könnyebbé a helyzetünket azzal, hogy felkészülten várjuk a fagyos időszak érkezését? Sokat segít, ha lelkünk és a szervezetünk mellett szemünket is felkészítjük a télre, mondja Dr. Nagymihály Attila szemész szakorvos. Az alábbiakban négy gyakori téli szemproblémára hívjuk fel a figyelmet, amikre érdemes odafigyelni. Ha így teszünk, talán más szemmel nézünk majd a télre.
1. Szemszárazság és egyéb felmerülő irritációk
A hideg, téli levegő jelentősen szárazabb, mint a melegebb évszakokban. A beltéri, fűtött helyiségekben is alacsony a páratartalom, ezért érdemes a szemünkre jobban odafigyelni, hogy megelőzzük a szemszárazság kialakulását. A megfelelő folyadék mennyiség bevitele rendkívül fontos. Továbbá iktassunk be étrendünkbe omega-3 olajban gazdag élelmiszereket (például halat és dióféléket), gondoskodjunk otthonunkban és munkahelyünkön a megfelelő páratartalomról, valamint naponta pár alkalommal használhatunk tartósítószer-mentes műkönnyet is.
A száraz, hideg levegő és szél szintén közre játszhat a szemek irritálásában. Ebben az esetben is segíthet a műkönny és a szemkörnyéki hidratáló krémek alkalmazása.
2. Túlzott szemkönnyezés
A hideg akár túlzott könnytermelést is kiválthat, a hűvös levegő szárító hatásának kompenzálására a szemünk időnként reflex-szerűen könnyet termel, így fenntartva a megfelelő hidratáltságot. Ha ez olyan mértékű könnycsorgást okoz, ami már zavaró, akkor kinti tartózkodás esetén jó megoldás lehet egy széles napszemüveg, védőszemüveg használata.
Ha ugyanezt tapasztaljuk benti környezetben is, akkor gyanakodhatunk szezonális allergiára, de nem árt meggyőződni arról, hogy nincs szó komolyabb problémáról, ezért ebben az esetben szemészeti vizsgálat javasolt.
3. Érzékenység a fényre
A napsütéses téli napokon is fokozott figyelmet kell szentelnünk a szemeink védelmére, akárcsak nyáron. A hóval és jéggel borított területek sokkal több fényt és UV-sugarat vernek vissza, mint hinnénk. Az erős fény sokak számára fényérzékenységet okozhat. Ha a szemünkben kellemetlen érzés jelentkezik, valamint gyakori pislogás és hunyorgás esetén használjunk polarizált, UV- szűrővel ellátott napszemüveget. A téli sportok szerelmeseinek különösen ajánlott odafigyelniük a szemük megfelelő védelmére.
4. Időjárástól függetlenül fennáll a napégés kockázata
Szemünket télen is fenyegeti a napégés veszélye. A hóról és jégről visszaverődő napfény képes a szaruhártyán kellemetlen károkat okozni. Megnövekedett fényérzékenység, irritáció, vörösség vagy a szemben jelentkező fájdalom, illetve látásromlás figyelmeztet a problémára. Leggyakrabban síelés, korcsolyázás vagy havas tájakon vezető hegyi túrák után vehetőek észre a tüneteket, amennyiben nem védtük megfelelően a szemünket. A tünetek kezelésének és a károsodás megelőzésének érdekében tanácsos felkeresni szemész szakorvost.
A szemet érő extra erős UV-sugárzás látásromlást okozhat, ezért kiemeltem fontos a védőszemüvegek viselete a téli sportok során.