Találkozott már olyan emberrel, akinek az egyik szeme kék, a másik barna volt? Vagy észrevette már, hogy valaki szemében különleges színátmenetek rajzolódnak ki? Ezek a látványos jelenségek nem különleges kontaktlencsének, hanem egy ritka genetikai adottságnak, a heterokrómiának köszönhetők.
Igazi ritkaság
A heterokrómia, vagyis amikor a két szem nem azonos színű vagy az íriszen belül különböző színárnyalatok jelennek meg, egy ritka és különleges jelenség. A világ népességének kevesebb mint 1%-át érinti.
A heterokrómiának három típusát különböztetjük meg:
- A teljes heterokrómia esetében a két szem teljesen eltérő színű. Az egyik szem írisze kék, míg a másiké barna.
- A részleges heterokrómia – más néven szegmentálisnak is nevezzük – az az eset, amikor eltérő színű részek találhatóak az íriszen, például kék vagy szürkés szemben barna sáv.
- Centrális heterokrómia esetén a szem íriszének belső gyűrűje más színű, mint a külső. Azaz például az írisz közepe a pupilla közelében kék, a külső gyűrű viszont barna.
Mi áll a heterokrómia hátterében?
Az eltérő színű szemek oka az esetek legnagyobb részében genetikai. Akik így születnek, ugyanúgy látnak, mint mások és semmilyen egyéb eltérést nem tapasztalnak.
Azonban előfordulhat szerzett heterokrómia is, ennek hátterében külső tényezők állnak. Ilyen lehet például:
- A szemet ért korábbi trauma, melynek során vérzés vagy ödéma miatt megváltozik a szem pigmentáltsága.
- A cukorbetegség által kiváltott érproblémák vagy a szemdaganatok is okozhatnak változást az írisz színében.
- A glaukóma, vagyis a szürkehályog és az azt célzó terápiás beavatkozások során alkalmazott szemcseppek szintén okozhatnak sötétebb pigmentációt.
Hogyan diagnosztizálható?
„A heterokrómia diagnosztizálása egy alapos szemészeti vizsgálattal kezdődik, amelynek célja a színkülönbség hátterében álló lehetséges okok feltárása. A pontosabb diagnózis érdekében további vizsgálatokat is elrendelhetünk, például vérvizsgálatot vagy genetikai teszteket, hogy kizárjuk az esetleges alapbetegségeket” – mondja Dr. Nagymihály Attila.
Mit kezdjünk vele?
A heterokrómia alapvetően nem betegség. Ha a hátterében genetikai tényezők állnak, akkor nem igényel semmiféle kezelést.
Amennyiben azonban egészségügyi probléma okozza, akkor azt kezelni kell, amely hatására normalizálódhat, visszaállhat a szem eredeti színe.