A kor előrehaladtával a mindennapjainkra kiható változások bizony a szemeket is elérik. Látásunk változása egy lassú, de annál biztosabb folyamat, ami az életünk minőségére is hatással lehet. Szerencsére egészséges életmóddal, szakorvos rendszeres látogatásával és az intő jelekre való odafigyeléssel sokszor elkerülhetőek a nagyobb problémák és sokáig élvezhetjük a látás örömét.
A 40-es éveikben járók talán már tapasztalták is, hogy elkezdett változni a látásuk. Nehezebb közeli tárgyakra fókuszálni és egyre messzebb kell tartani a rejtvényújságot. Ez egy teljesen természetes folyamat, melyet presbyopia-nak vagy más néven öregszeműségnek hívunk. Akkor következik be ez a változás, amikor a szemlencse rugalmassága csökken. A jelenség egyaránt érinthet már szemüvegeseket és olyanokat is, akik egész életükben remekül láttak. A megoldás egyszerű, általában olvasószemüveggel könnyen orvosolható a probléma. Szemlencse műtétet akkor ajánlunk, ha a közeli mellett a távollátással is problémák merülnek fel.
Testünk egészsége a szemre is kihat
“Szívbetegségek, cukorbetegség és magas vérnyomás 60 év felett egyre nagyobb valószínűséggel alakulhat ki. Kezdeti szakaszban ezek az egészségügyi problémák nincsenek hatással a látásra, később azonban komoly károsodást is okozhat. Éppen ezért fontos rendszeres vizsgálatokra járni, ha időben észleljük a betegséget, nem alakulnak ki szövődmények. Így előzhetjük meg a vissza nem fordítható folyamatok kialakulását és az ép látás megőrzését.” – osztja meg Dr. Nagymihály Attila.
A kor előrehaladtával egyre több probléma merül fel
Nem győzzük eléggé hangsúlyozni, mekkora hatással van életmódunk látásunk egészségére is. A megfelelő táplálkozás és mozgás az egész testre jótékony hatással van, így a szemre is. Rendkívül fontosak a rendszeres szűrővizsgálatok is, hiszen a már kialakult bajokat nem lehet teljesen visszafordítani. Időben kell felismerni és kezelni a problémát, így negyven év felett már ajánlott évente meglátogatni a szemészünket.
Hogyan hat ki mindennapi életünkre a látásváltozás
A presbyopia kialakulása hatalmas hatással van a látásra, így a fény és világítás változásaira is érzékenyebb lesz a szem. A változó fényviszonyokhoz való nehéz alkalmazkodás nem csak általánosságban tud bosszantó lenni, hanem például a vezetésre is kihathat. Ez esőben vagy éjjel kiváltképpen zavaró. Főleg, ha olyan betegség is jelen van, ami befolyásolja a perifériás látást vagy növeli a fényre való érzékenységet.
“Hasonló tünetek akár a kialakuló szürkehályog jelei is lehetnek. A homályos szemlencse nagymértékben befolyásolhatja látásunkat, ez főleg hatvanas éveink környékén merül fel, mint probléma. Ezt hivatott korrigálni a szürkehályog műtét, ami egy gyors, hatékony és fájdalommentes beavatkozás. A műtétet követő néhány hétnyi lábadozás után ismét remekül láthatjuk a körülöttünk lévő világot.” – Dr. Nagymihály Attila
A 40 éves kor felett javasolt rendszeres szemvizsgálat során az alábbi szembetegségekre is fény derülhet:
- időskori makula degeneráció
- diabéteszes retinopátia
- glaukóma
- szürkehályog
Milyen életmódbeli változások segítenek és miért?
A rendszeres mozgás felpezsdíti a keringést és oxigénhez juttatja a vért, ami a jó látáshoz is elengedhetetlen. Érdemes fizikailag nem túl megterhelő mozgásformákat választani, így például hosszú séták, jóga, pilates és a nordic walking kiváló, és nem elhanyagolható módon élvezetes megoldás lehet. Emellett érdemes a lehető legegészségesebb étrendet választani. Ezen lépések együttese segít a diabétesz kialakulásának megelőzésében, és biztosítja, hogy 60 évesen is egészséges legyen a látásunk.