A szem alatt kialakuló sötét karikákat általában a fáradtság jelének tartjuk. Kevesen tudják, hogy valójában nem csak a kialvatlanság, hanem számos egyéb tényező és ok is állhat a hátterükben.
Tünetjelző karikák
Bár az esetek legnagyobb részében csak esztétikai problémát jelentenek a szemünk alatti sötét karikák, érdemes odafigyelni rájuk. Az alváshiány, a rossz alvási szokások és a stressz mellett allergia, vashiányos vérszegénység, pajzsmirigybetegség, bőrgyulladás, a szem körüli zsírszövet csökkenése vagy a szem alatti bőr elvékonyodása is okozhat karikákat. A dohányzás, a túlzott fényhatás, a szem túl erős dörzsölése, vagy akár egyes receptre kapható szemcseppek (például a glaukóma kezelésére alkalmazott) is állhatnak a sötét karikák kialakulásának a hátterében. Sőt, a túlzott melanintermelés következményeként fellépő hiperpigmentációnak nevezett kórkép egyik jellemzője szintén a szem alatti sötétebb tónusú területek kialakulása.
Hogyan szabadulhatunk meg tőlük, mit tehetünk a sötét karikák ellen?
Az egyik legfontosabb dolog az egészséges életmód kialakítása. Minőségi és elegendő alvással, folyadékbevitellel és vitaminokban gazdag, csökkentett sótartalmú táplálkozással nem csak a szem alatti karikák mérsékelhetők, hanem szemünknek, sőt egész szervezetünknek jót teszünk vele.
Szintén érdemes odafigyelni arra, hogy milyen mechanikai és kémiai hatásoknak tesszük ki a szemkörnyék területét. Itt a bőr vékony és érzékeny, tele apró hajszálerekkel. Szemszárazság, allergia vagy irritáló smink miatt gyakrabban dörzsöljük a szemünket.
Ilyen problémák esetén érdemes az allergiás reakciót csökkentő készítményt vagy orvosságot alkalmazni, lecserélni a problémás kozmetikumokat vagy szemszárazság esetén műkönnyet használni.
A káros környezeti hatások közül az egyik legártalmasabb a napfény, ami a bőr pigmentálódását okozhatja. Ezt azonban a megfelelő UV védelmet biztosító krémmel és napszemüveg viselésével csökkenthetjük.
Az öregedés
Az öregedés természetes folyamat: „Ahogy egyre idősebbek leszünk, a bőr elvékonyodik, a kollagén és a zsír csökken, így az erek jobban láthatóvá válnak” – magyarázza Dr. Nagymihály Attila szemész szakorvos. „Az öregedés a szem alatti szövetek meglazulásához is vezethet, ami kiemelheti a sötétebb pigmentációt.”
A szem alatti sötét karikák kialakulásában szerepet játszhat a bőr kiszáradása, valamint a kollagén- és elasztintermelés csökkenése is, de az irritáció is hozzájárulhat a problémához. A karikák színe változó lehet – megjelenhetnek kékes, lilás vagy sötétbarna árnyalatban is. Bár megjelenésük az életkor előrehaladtával természetes, szerencsére többféle módszer is létezik arra, hogy enyhítsük a látványukat és ismét frissebbé tegyük a tekintetünket.
Mennyire hatékonyak a különböző bőrfiatalító eljárások?
A szem alatti táskák, a megereszkedett bőr és a sötét karikák kezelhetőek hialuronsavas szemkörnyék feltöltéssel. Dr. Nagymihály Attila tanácsait azonban érdemes megfogadni: „Ez egyfajta rejuvenáló, bőrmegújító kezelés, mellyel a szemkörnyéki plasztikai műtétek időben kitolhatók. A hialuronsav egy természetes anyag, amely megtalálható a testünkben, különösen a bőrben, ahol fontos szerepet játszik a nedvesség megőrzésében és a bőr feszességének fenntartásában. A beavatkozás gyors, minimális fájdalommal jár, és nincs hosszú felépülési idő. Ráadásul a kezelés eredménye akár hónapokig is kitarthat. Javaslom, hogy hialuronsavas kezeléshez keressen orvost, ne bízzon az olcsó hialuron töltést ígérő hirdetésekben, ahol legtöbbször egészségügyi végzettséggel nem rendelkező laikusok végzik a beavatkozást. Az egyik legjobb megoldás, ha szemész szakorvost talál a feladatra. Ez a terület érzékeny és sűrűn átszőtt erekkel, idegekkel, valamint közel helyezkedik el a szemhez, ezért a kezelés fokozott körültekintést igényel. Egy szemész szakorvos alapos ismeretekkel rendelkezik a szemkörnyék anatómiájáról, így a hialuronsavas töltéshez kapcsolódó kockázatok (duzzanat, véraláfutás, trombózis vagy látásproblémák) tovább mérsékelhetők” – hangsúlyozza a szakember.