A közhiedelemben talán az egyik leginkább félreértett szemészeti diagnózis a színvakság, mely korántsem csak azt jelentheti, hogy az illető kizárólag fekete-fehérben látja maga körül a világot.
„Az emberi szem három különböző típusú fényérzékelő sejtet (csapokat) tartalmaz, amelyek a vörös, a zöld és a kék fényt érzékelik. Ezek kombinációja adja a látott színek széles palettáját. A színvakság akkor alakul ki, amikor ezek közül valamelyik sejt nem működik megfelelően vagy teljesen hiányzik” – mondja el Dr. Nagymihály Attila szemész szakorvos.
Valójában arról van szó, hogy a színspektrum valamely részének érzékelése csökkent, ezért aki színvak, az szűkebb tartományban képes érzékelni bizonyos színeket.
Míg a normál színlátással rendelkezők akár egymillió színt is képesek érzékelni, addig a színvaksággal küzdő páciensek ennek egy százalékát – de még az is tízezer árnyalat.
Hogyan látnak a színvakok?
A gyakorlatban úgy érdemes ezt elképzelni, hogy ami egy normál színlátó számára élénk kék égboltnak tűnik, az színvakok számára szürkés; vagy például ami friss zöld árnyalatú, az tompább, barnás. Olyan, mintha egy “szín tompító” szűrőn át látnánk a környezetünket.
A színvakságnak számos formája van, egyesek csak bizonyos színeket nem érzékelnek, például a vöröset és a zöldet kevésbé eltérőnek látják. Létezik teljes színvakság is, amikor a páciens valóban csak a szürke árnyalataiban látja a világot, ez azonban kifejezetten ritka.
„A leggyakoribb a vörös-zöld színvakság, ami az esetek többségében örökletes, és leginkább férfiaknál fordul elő. Az érintetteknek a vörös és a zöld színek gyakran szinte ugyanolyan árnyalatúnak tűnnek, így nehéz számukra a két szín megkülönböztetése.” – folytatja a szakember.
Hogyan lehet diagnosztizálni?
Színtábla teszt
Ma már egészen kis gyermekeket is tesztelnek a védőnői vagy szemészeti vizsgálat során, színtáblákat használva. Ennek lényege, hogy olyan képet mutatnak, amely különböző színárnyalatú apró formákból épülnek fel és a színek különbsége rajzolja ki a formát, számot, melyet fel kell ismerni. A színvakságot ezzel az egyszerű teszttel gyorsan ki lehet szűrni.
Anomaloszkóp
Az anomaloszkópos vizsgálat egy speciális eljárás, amely keretében megadnak egy színt a páciensnek, majd ezt a színt ki kell kevernie két különböző színű fény megfelelő beállításával. Ha ez nem sikerül pontosan, akkor valószínűsíthető a színlátási zavar.
Árnyalat-teszt
A színárnyalat-teszt során tíz színtömböt használnak, ezeken egyazon szín árnyalatai vannak, melyeket világostól egyre sötétedő sorba kell rendezni. Ezt a vizsgálatot gyakran a színtábla-tesztet követően használják, segítségével megállapítható a színvakság súlyossága.
Élet színvaksággal
A színvakság jelenleg nem gyógyítható, de meg lehet tanulni együtt élni vele. Egyeseknél használhatóak olyan speciális szemüvegek, amelyek segítik a színlátást. Az egyre szaporodó okos alkalmazások is megkönnyíthetik a színvakok életét: léteznek ma már telefonon is használható appok (például a Color Blind Pal és a ColorAssist Lite) amelyek pontosan felismerik a színeket és ezeket hangjelzéssel vagy szóban kommunikálják a felhasználó felé.