A pihentető alvás időtartama, minősége és ritmusa alapvető fontosságú a test regenerálódásához, beleértve a látásunk egészségét is. Ha nem alszunk eleget, szemünk nem tudja fenntartani teljesítőképességét.
A szemünket számos környezeti hatás éri nap mint nap – ilyenek például a por, a szennyeződések vagy a különféle fényforrások –, amelyek irritálják és megterhelik a szemfelszínt. Bár furcsának tűnhet, a szemnek éppúgy szüksége van a pihenésre, hogy regenerálódjon és felkészüljön a következő napi igénybevételre, mint testünk többi részének. Legalább öt órára van szükség ahhoz, hogy a szemünk megfelelően fel tudjon töltődni.
Az alváshiány nemcsak a külső megjelenésünkre van hatással – amit a sötét karikák, duzzadt szemek vagy megereszkedett szemhéjak is jelezhetnek –, hanem a hangulatunkra, motivációnkra, memóriánkra, anyagcserénkre és a szem egészségére is komoly befolyással bír.
„Az alvás legmélyebb szakaszában a szem véráramlása fokozódik, ekkor alapvető tápanyagok szállítása és a káros méreganyagok kiürítése zajlik. Ez a folyamat elősegíti a szem különféle sejtjeinek regenerálódását, például alvás közben a szaruhártya felső hámrétegében hámosodás zajlik, valamint a retina különböző sejtjeit sem éri fény, így „nyugalomban” lehetnek” – emeli ki Dr. Nagymihály Attila.
Látásproblémák, amelyek hátterében akár alváshiány is állhat
Szemszárazság
Miközben alszunk, kevesebb könny termelődik. Emiatt a szemfelszín hidratációja csökken. Ha pedig a könny mennyisége és/vagy minősége nem megfelelő, szemszárazság alakulhat ki, amely napközben égő érzést, viszketést, bőrpírt és akár homályos látást is okozhat. Azok, akik késő éjszakáig a monitor, a telefon vagy a TV képernyője előtt ülnek, nagyobb eséllyel tapasztalhatják a szemszárazság kellemetlen tüneteit.
Szemhéjrángások, szemgörcs
Az alváshiány gyakori jele lehet a szemizomrángás, amely bár fájdalmat és látásromlást nem okoz, rendkívül zavaró lehet. Ha a probléma hátterében alváshiány áll, akkor a megfelelő alvás helyreállítása enyhíti ezt a tünetet.
(Nem-arteritises) Elülső ischaemiás opticus neuropathia (NA-EION)
A hosszú távú, komoly alváshiány, különösen ha légzéskimaradással is jár, hozzájárulhat a súlyos látóidegfő-gyulladás kialakulásához, úgynevezett elülső ischaemiás opticus neuropathiához (NA-EION). Ez a betegség általában idősebb korban jelenik meg, és a látóideg károsodását okozhatja, amely akár részleges vagy teljes látásvesztéshez is vezethet.
Rövidlátás
Jelenleg világszerte az emberek mintegy 34%-a rövidlátó, és ez a szám folyamatosan emelkedik. A rövidlátás főként gyermek- és serdülőkorban alakul ki, és az alváshiány a fiatalok szemére is káros hatással lehet. Egy kutatás kimutatta, hogy azoknál a 12–19 éveseknél, akik kevesebb, mint öt órát aludtak éjszakánként, 41%-kal nagyobb volt a rövidlátás kockázata azokhoz képest, akik kilenc órát aludtak.
Bár azt nem mondhatjuk, hogy az alváshiány önmagában okozza a rövidlátást, összefüggést mutattak ki a rövid alvásidő és a rövidlátás fokozódása között. Azok a fiatalok, akik keveset alszanak – például a videojátékok miatt –, több időt töltenek képernyő előtt, ami szintén növeli a rövidlátás kialakulásának esélyét. Míg az enyhe rövidlátás ritkán okoz komoly gondokat, a súlyos fokú rövidlátás növelheti a makuladegeneráció vagy a retinaleválás kockázatát.
Glaukóma vagy zöldhályog
A zöldhályog kialakulásában az is szerepet játszik, ha a szem belső nyomása tartósan magas marad, ami károsítja a látóideget, és végül maradandó látásvesztés alakul ki. Bár egyelőre nem bizonyított, hogy az alvásproblémák közvetlenül hozzájárulnának a glaukóma kialakulásához, több tanulmány is kapcsolatot mutatott a kettő között. Az egyik kutatás például azt találta, hogy a légzéskimaradással kombinált, súlyos alváshiány a glaukóma egyik fő kockázati tényezője lehet. Egy másik vizsgálat szerint pedig azoknál, akik rendszeresen három óránál kevesebbet vagy tíz óránál többet aludtak, háromszor nagyobb volt a látóideg károsodásának valószínűsége azokhoz képest, akik átlagosan hét órát aludtak éjjelente.
Tippek a jobb alváshoz
„A szemünk egész nap dolgozik, az alvás biztosítja azt a néhány órát, amikor valóban szünetet tarthat és feltöltődhet. Azt szokták mondani, hogyha kipihentek vagyunk másképpen látjuk a világot. A klinikai gyakorlat azt mondatja velem, hogy ez valóban így van! Habár, egyes fent említett betegségekkel kapcsolatban olykor ellentmondásos evidenciákat olvashatunk, az azonban vitathatatlan, hogy egyre több olyan kutatás zajlik, amely kiemeli a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás fontosságát szemészeti szempontból is” – teszi hozzá Dr. Nagymihály Attila.
Az alvás fontosságát nem szabad alábecsülni, hiszen az elégtelen pihenés súlyos egészségügyi problémákat okozhat. A jó alvásminőség érdekében próbáljuk csökkenteni a napközbeni koffein- és alkoholfogyasztást, valamint lefekvés előtt meditálhatunk, ihatunk egy csésze kamillateát, vagy alkalmazhatunk levendula illóolajat a relaxáció érdekében. Ha ezek az egyszerű trükkök nem válnak be, érdemes felkeresni egy alvásklinikát, ahol szakértői segítséget kaphatunk.