Az életkor előrehaladtával egyre több látásprobléma érinthet minket. Ezeket közül az egyik leggyakoribb a szürkehályog vagy cataracta. Sokaknál hatását csupán évek múlva érzékelteti, de vannak olyan esetek, amikor csupán pár hónap leforgása alatt már komoly látásromlás alakul ki miatta. A tünetek megjelenése után a műtét időzítése kulcsfontosságú a kezelési kockázatok minimalizálása érdekében.
Mit kell tudni a szürkehályogról?
A szürkehályog műtét a világ leggyakrabban végzett operációja, évente több mint 18 millió esetben kerül rá sor. Magyarországon évente körülbelül 90-95 ezer ilyen beavatkozást végeznek.
A szürkehályog a szemlencse elhomályosodását, elszürkülését jelenti. Hatására a látás olyan, mintha koszos, elsárgult üvegen keresztül néznénk. A betegség előrehaladtával a látás egyre rosszabbá válik, csökken a térérzékelés, a komfortérzet, nehézkessé válik az olvasás, összességében romlik az életminőség.
Amerikai tanulmányok szerint a szürkehályog a 40-50 éves korosztály 2,5%-át, az 50-60 évesek több mint 7%-át, a 60-70 évesek közel 20%-át, a 70-80 évesek több mint 42,5%-át, a 80 év felettiek több mint 67%-át érinti. Az európai adatok hasonló arányokat mutatnak, és a nők esetében kissé gyakoribb a probléma előfordulása.
A szürkehályognak van veleszületett, gyermekkori formája is, valamint előfordulhat egyéb szemészeti vagy belgyógyászati problémák szövődményeként. Trauma, ütés vagy sérülés hatására is kialakulhat, ebben az esetben gyakran csak az egyik szemet érintve.
Hogyan befolyásolja az életkor a szürkehályog kialakulását?
Ahogy öregszik a szem, a szemlencsét körülvevő fehérjék lebomlanak, majd összecsomósodnak és lerakódnak, szürkehályogot képezve. Ez a folyamat hosszú időt is igénybe vehet, és a látásromlás sokáig észrevétlen maradhat. Ha nem kezelik, a szürkehályog akár vakságot is okozhat. „A szürkehályog megszüntetésének egyetlen hatékony módja a műtét” – mondja Dr. Nagymihály Attila. „A beavatkozás során az elszürkült szemlencsét eltávolítjuk, majd egy speciális műlencsével helyettesítjük, amely lehet egyfókuszú, ami csak távolra biztosít jó látást, illetve lehet többfókuszú, ami tökéletes látást biztosít közelre és távolra egyaránt. Bár ez kissé ijesztően hangzik, de a szürkehályogműtét rendkívül biztonságos eljárás, kiváló eredményekkel. Az operáció csupán apró kellemetlenséggel jár és mindössze 10-15 percig tart szemenként.”
Mikor érdemes műtétre szánni magunkat?
Korábban úgy tartották, hogy a szürkehályog műtétet csak akkor érdemes elvégezni, amikor a hályog “megérett” és a homály már jelentősen rontja a látást. A modern technológia azonban lehetővé teszi, hogy a műtétet már korai stádiumban elvégezzék. Az ultrahangos módszer (phacoemulsificatio) segítségével a szemlencsét apró darabokra törik, és egy kis, mindössze 2-3 mm-es nyíláson keresztül távolítják el. Ennél a módszernél nincs szükség varratokra, a seb magától záródik. Ezzel a technikával gyors és teljesen biztonságos a műtét, ráadásul az optikai eredményeket is javította.
„Az általános tendencia az, hogy a szürkehályog műtéteket egyre korábbi stádiumban végezzük. Korábban egy bizonyos látóélesség romlást követően végeztek csak ilyen műtétet, hiszen a beavatkozásból adódó szövődmények kialakulásának kockázata sokkal nagyobb volt. Napjainkban, a modern technológiának köszönhetően leginkább a páciens „látásigénye” szabja meg, hogy mikor kerül sor a beavatkozásra. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a fiatalabb korban elvégzett műtét megkönnyíti a szemsebész dolgát, és a betegek is gyorsabban regenerálódnak. A korral megjelenő egyéb betegségek (diabetes retinopathia, macula degeneráció, stb.) sem fokozzák így a műtéti kockázatok kialakulását. Az ultrahangos módszernek és kiváló minőségű új műlencséknek köszönhetően napjainkban lehetőség van arra is, hogy látás problémákat, például rövidlátást, asztigmiát, hipermetrópiát vagy presbyopiát (olvasószemüveg igény megjelenése) korrigáljuk a phacoemulsificatiós módszerrel, akár olyan esetben is, amikor szürkehályognak még nincs jele a szemlencsén. Ezzel a látásjavító beavatkozással megelőzhető a szürkehályog kialakulása is. Az ilyen típusú kezelést 45-50 éves kor felett javasoljuk, fiatalabb életkorban pedig a lézeres szemműtét vagy ICL műtét lehet a megoldás.” – teszi hozzá Dr. Nagymihály Attila.
Milyen kockázatokkal jár, ha halogatjuk a szürkehályog műtétet?
Idővel a kezeletlen szürkehályog egyre keményebbé válik, és súlyosan rontja a látást. A kemény lencse eltávolítása növeli a műtéti szövődmények kockázatát. A “túlérett” szürkehályog a sebésztől is nagyobb odafigyelést igényel.
Ha észrevesszük magunkon a szürkehályog megjelenésének a jeleit – homályos látás, elhalványuló színek, romló éjszakai látás, a szemüveg dioptriájának gyakori változása – érdemes mielőbb szemész szakorvoshoz fordulni!