Az úgynevezett “menedzserbetegség” létezése és annak látásra gyakorolt hatása egyre több embert érint. Számos, a stresszes életmódból fakadó tünet ismerős lehet: kimerültség, alvásproblémák, szívritmuszavar, gyomorpanaszok, étvágyvesztés, vagy a libidó változása. Azonban azt már kevesebben tudják, hogy a stressz a szem egészségére is hatással lehet. A folyamatos túlterhelés és érzelmi megpróbáltatások nem csak testi-lelki egyensúlyunkat boríthatják fel, hanem szemünk állapotát is negatívan befolyásolhatják.
A stressz a mindennapi élet elválaszthatatlan része. Amennyiben ez az állapot tartóssá vagy krónikussá válik, az komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, és ez alól a szemünk egészsége sem kivétel.
Milyen hatást gyakorol látásunkra a stressz?
Dr. Nagymihály Attila, a Budai Szemészeti Központ orvos-szakmai vezetője szerint: “Amikor súlyosan stresszesek és depressziósak vagyunk, a szervezetünk erősen érzékennyé válik. Ennek hatására a szervezetben lévő magas adrenalin szint nyomást gyakorolhat a szemre, ami homályos látást eredményezhet. A tartósan szorongó emberek ezért a nap folyamán rendszeresen szenvedhetnek a szem megerőltetésétől. Amikor a szervezet stresszben van, a pupillák kitágulnak, több fényt engednek be azért, hogy könnyebben érzékelhessük a potenciális veszélyeket. Ugyanakkor a kortizol szint emelkedése további nyomást gyakorolhat a szemre. Különösen a stresszes munkát végzők körében (felsővezetők, menedzserek, cégtulajdonosok) gyakori, hogy a retina rétegei alatt jelentős mennyiségű folyadék alakul ki (ún. centrális serosus chorioretinopathia, CSCR), mely változó mértékű látásromláshoz, látás diszkomforthoz vezethet. Ilyen esetben a terápia része kell hogy legyen az életmódváltás, a stressz csökkentése.”
Kutatások alapján a mentális stressz összefüggésben állhat a látásromlás tüneteivel, melyek az egyik vagy mindkét szemet érinthetik, állandóan fennállhatnak vagy akár időszakosan is jelentkezhetnek.
Milyen szemproblémák függnek össze a stresszel?
A stressz által okozott látásproblémák általában átmeneti jellegűek, és a mentális nyomás csökkenésével maguktól is megszűnhetnek. Az alábbi tünetekkel találkozhatunk stresszes időszakokban:
- Fény- és mozgásérzékenység: A fény irritálhatja a szemet, vagy zavarhatja a koncentrációt és a fókuszálást.
- “Alagútlátás”: A perifériás látás elvesztése, mintha csak egy csőben látnánk.
- Szemhéjrángás: Az egyik vagy mindkét szemhéj ismétlődően görcsbe rándulhat.
- Száraz vagy könnyező szemek: A stressz különböző módon érintheti a könnytermelést.
- Homályos látás: Enyhe formában jelentkezik, de kardiovaszkuláris betegség esetén súlyosbodhat.
- Szemfáradtság, a szem megerőltetése: Túlzott szemhasználat és stressz is okozhatja.
- Úszkáló homályok: Apró foltok a látómezőben, fényfelvillanásokkal kísérve.
- Kettős látás: A stressz hatására a két szem nem képes megfelelően együttműködni.
- Torzlátás
A Kaliforniai Egyetem (Irvine) által egereken végzett új kutatás rámutat arra, hogy a stressz okozta intraokuláris nyomás-ingadozás felgyorsíthatja a retina ganglionsejtjeinek természetes öregedési folyamatát, és akár a zöldhályog korai megjelenéséhez is hozzájárulhat.
Hogyan kezeljük a stressz okozta látásproblémákat?
A tünetek enyhítése érdekében fontos a stressz csökkentése a mindennapokban. Az életmódváltás, mint például az elegendő pihenés, a rendszeres mozgás, a meditáció, vagy más stresszoldó módszerek alkalmazása segíthet. Dr. Nagymihály Attila hozzáteszi: „A legtöbb stressz okozta szemtünet átmeneti. Azonban, ha bármilyen szemproblémája van, különösen a fent felsorolt szimptómák esetén, tanácsos felkeresni egy szemorvost. Minél hamarabb diagnosztizálnak egy betegséget, annál nagyobb eséllyel őrizhető meg a hosszú távú jó látás. Napjainkban egyre több cég teszi elérhetővé a munkavállalóinak a különböző szintű egészségügyi szűrőcsomagokat, melyek fontos része lehet a szemészeti vizsgálat is. Ha a látásprobléma egyik kiváltó oka a stressz, akkor a kezelést minden esetben életmódváltással szükséges kezdeni”