A retina ereiben található jellegzetes markerek kulcsfontosságú információkkal szolgálhatnak a szemorvosoknak nem csak a szem, de akár az agy, a szív és a vese állapotáról is. Egy alapos szemvizsgálat során a szemész felismerheti, hogy fennáll-e a szélütés, a szívroham vagy vese problémáinak a kockázata.
Egy szemvizsgálat során a szemész azon túl, hogy a szem egészségét vizsgálja, egyéb olyan jeleket is felfedezhet, amelyek akár súlyos egészségügyi állapotokat is jelezhetnek. Például azoknál, akik valamilyen szív- vagy érrendszeri problémával, illetve vesebetegséggel, vagy szívbillentyű rendellenességgel élnek, fennáll a veszélye annak, hogy a szív nem juttat elegendő oxigént a test különböző részeihez, ideértve a szemet is. Ez különböző tünetek kialakulásához vezethet.
Retinális keringészavar és jelentősége
„A szem az egyetlen olyan szervünk, amelyben az orvosok invazív beavatkozás nélkül láthatják az erek, az idegek és a kötőszövetek élő működését. Az életkor és más kockázati tényezők (cukorbetegség, elhízás, dohányzás, magas vérnyomás, magas koleszterin és lipidszint) miatt az artériák beszűkülhetnek, “megkeményedhetnek és eltömődhetnek”, vagyis meszesedhetnek. Ezek a szív, az agy és az egész test erein kívül érinthetik a retinát és a látóideget vérrel ellátó kis artériákat is. A súlyosabb, de ritkább artériás elzáródások leggyakoribb oka az embólia, amit egy keringő vérrög okoz. Az embólia a szívből vagy a véredényből terjedhet, és eljuthat a szembe is. Ezzel akár hirtelen kialakuló, fájdalom nélküli látásvesztést is okozva, mely sürgős beavatkozást igényel” – mondja el Dr. Nagymihály Attila, a Budai Szemészeti Központ intézetvezető főorvosa.
Egy 2017-es kutatás kimutatta, hogy amennyiben a retina artériája elzáródik, magas a veszélye annak, hogy egy hónapon belül más érrendszeri probléma, mint például stroke lépjen fel.
A retinális vénák felelnek a retina idegsejtjeitől származó használt vér elvezetéséért. Amennyiben ezek közül egy véna elzáródik – például trombózis következtében – az elhasznált vér nem tud távozni. Ennek eredményeképpen a vér felhalmozódik ezekben a vénákban, amelyek ettől duzzadttá és kacskaringósabbá válnak. Emiatt ödéma és vérzések alakulhatnak ki a retina különböző pontjain.
A diabéteszes retinopátia után a szemfenéki vénás keringészavar a második leggyakrabban előforduló retinális érbetegség. Ez általában nem okoz annyira súlyos látáskárosodást, mint az artériás elzáródások, és fokozatosan alakul ki.
További szemészeti állapotok, amelyek betegségre utalhatnak
Magas vérnyomás jelei a szemfenéken: A szemfenék vizsgálatával a szemész könnyedén felismerheti a magas vérnyomásra utaló jeleket. Ezek alapján becsülhető a magas vérnyomás mértéke is. Az 1. stádiumban az ereken még nincsenek változások, de a 2-3. stádiumban már az erek fala meszesedés jeleit mutatja. A 4-5. stádiumban már az érfalakon át folyadék vagy vér szivároghat, az ideghártya egyes területei elhalhatnak, ami már komoly látásproblémákat okozhat.
Koleszterin lerakódások a szemben és a szem körül: A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri problémák, mint a stroke és a szívroham kockázatát is növelheti. A szem körüli sárgás elváltozásokra (xanthelasma) is érdemes figyelni, melyek gyakran a szemhéjakon és a szemzugokban jelennek meg.
Időszakos látászavarok: Ideiglenes látáskiesés alakulhat ki az erek váratlan és rövid összehúzódása következtében, ami az érrendszeri betegségek előjele lehet. Egy ideiglenes ischaemiás roham (TIA) során az agy egy részének vérellátása megszakadhat, ami a látást is érintheti. A TIA-t gyakran “ministroke”-nak is nevezik, mivel a tünetek gyakran enyhék és rövid ideig tartanak. Sok esetben az emberek észre sem veszik ezt a rövid keringési zavart.
Mit tehetünk a szívproblémák megelőzéséért?
Az egészséges életvitel alapvető lépés a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának csökkentésére. A jól működő szív a szemünk egészségének is záloga.
A szív egészségének megőrzéséhez érdemes az alábbi életmódbeli ajánlásokat követni:
- Tartózkodjunk a dohányzástól!
- Mérsékeljük az alkoholbevitelt!
- Étkezzünk kiegyensúlyozottan!
- Legyünk fizikailag aktívak!
- Csökkentsük az olajban sült ételek fogyasztását!
- Fogyasszunk Omega-3-ban dús ételeket és gyümölcsöket!
- Ne feledkezzünk meg a pihenésről, aludjunk 7-8 órát naponta!
A fenti javaslatok mellett kiemelten fontos, hogy rendszeresen részt vegyünk szemészeti vizsgálatokon. 40 éves korig kétévente, azt követően pedig évente érdemes szemvizsgálatot végeztetni. Ha szemész szakorvos érelváltozatot tapasztal a szemben, teljes kardiológiai vizsgálatot, szív ultrahangot, és további teszteket javasolhat.
„A szívbetegségre utaló elváltozások időben történt észlelése életmentő lehet. Nagyon fontos kiemelni, hogy a szemfenéki keringészavarok ún. indikátor betegségek, vagyis ezen kórképek legtöbbször a szervezet általános érrendszeri állapotát is tükrözik, jelzik pl. egy szerv károsodását, ill. akár hirtelen látásromláshoz/látásvesztéshez is vezethetnek” – emeli ki Dr. Nagymihály Attila.