Nem szabad figyelmen kívül hagyni a szem környékén megjelenő sárgásan elszíneződött, kidudorodó bőrelváltozásokat, hiszen ezek nem csak esztétikai problémát jelentenek. Dr. Nagymihály Attila szerint a csomók a látásunkat nem veszélyeztetik, mégis komoly egészségügyi problémákat jelezhetnek.
Mitől jelenhet meg a xanthelasma?
Az elváltozás önmagában nem ártalmas. A koleszterin lerakódásokat általában valamilyen zsíranyagcsere-zavar okozza, és megjelenhet normális koleszterin értékek mellett is. Nem árt azonban egy belgyógyásszal konzultálni, ha xanthelasma-t fedez fel magán az ember. Vannak ugyanis olyan esetek, amikor szívbetegség, pajzsmirigy probléma, cukorbetegség és bőrprobléma okozza a kialakulását.
Kire veszélyes a xanthelasma?
Ilyen kinövések bárkinél kialakulhatnak. Azonban nagyobb eséllyel jelenhet meg dohányzás, túlsúly, magas koleszterinszint, magas vérnyomás, cukorbetegség esetén. A xanthelasma nők esetében gyakoribb, de férfiaknál is előfordul.
Elmúlhat magától?
A xanthelasma nem múlik el magától. A méretük jellemzően stagnál, de hajlamosak növekedni is. Bár gyakran ártalmatlanok, esztétikai okokból érdemes azoktól megszabadulni. „Az eltávolításuk a zsírcsomók kimetszésével történik, helyi érzéstelenítéssel. Fontos megjegyezni, hogy a műtéttel csak az esztétikai problémát tudjuk megoldani. Ahhoz, hogy kiderüljön mi a kiváltó ok, mindenképpen konzultálni szükséges egy belgyógyásszal. Ennek tisztázása azért is fontos, mert ha az alap problémát nem kezeljük, a xanthelasma újra megjelenhet.” – emelte ki Dr. Nagymihály Attila.
Hogyan kerülhetjük el a kialakulását?
A xanthelasma megelőzése érdekében több dologra is érdemes odafigyelnünk. Legfőképpen igyekezzünk korlátozni a bevitt koleszterin mennyiségét. Fogyasszunk kevesebb vörös húst, zsíros tejet, tejterméket, kerüljük a cukros üdítőket, édességeket, és csökkentsük a megivott alkohol mennyiségét. Ügyeljünk arra, hogy minél több magas rosttartalmú táplálék kerüljön az étrendünkbe. Legfontosabb rostforrásaink a friss zöldségek, gyümölcsök, a hüvelyesek és a teljes kiőrlésű gabonatermékek. Emellett naponta 30 perc testmozgás beiktatása is segíthet a xanthelasma megelőzésében.