40-45 éves korban sokan tapasztalhatják, hogy rövidlátásuk romlani kezd. Ennek leggyakoribb jele lehet, hogy olvasás közben az apró betűk összefolynak előttünk. Ennek következtében nem szívesen veszünk a kezünkbe könyvet este, elalvás előtt. Emellett fáradtnak érezhetjük a szemünket, esetleg a fejünk is megfájdulhat. A közelre látás romlása – vagyis a presbyopia – egy olyan fiziológiai folyamat, amely lassan, fokozatosan következik be. Jellemzően a negyvenes éveiben mindenkit utolér ez a probléma.
A presbyopia kifejezés idegennek tűnhet, és első hallásra rémisztően hangozhat, valójában „öregszeműséget” jelent. Ez az állapot az idő előrehaladásának épp olyan velejárója, mint például a bőr ráncosodása, vagy a haj őszülése. Pontosan ezért a presbyopia-ra nem tekintenek szembetegségként. Sajnos ennek ellenére akkor is meg fogjuk tapasztalni, ha előtte tökéletesen láttunk.
Mi ennek az oka?
“Ahogy öregszünk, úgy veszít a szemlencse a rugalmasságából, közelre nézéskor nem tud már megfelelően domborodni, így homályos lesz a látott kép. Úgy érezhetjük, hogy nehezen tudunk fókuszálni a közeli dolgokra. A folyamatot a hosszabb ideje fennálló látási nehézségek, szembetegségek nem gyorsítják fel. Sőt a rövidlátók esetében néhány évvel később jelentkezhet a probléma. A presbyopia akár már 35 éves korban jelentkezhet, de általában az emberek többsége a 40-es éveik elején, közepén kezdi megtapasztalni a közeli fókuszvesztést. A fényérzékenység is a szem öregedésével együtt jár. A folyamat általában 55-60 éves kornál fejeződik be, az addigra kialakult olvasószemüveg dioptriára életünk végéig szükség lesz” – magyarázta Dr. Nagymihály Attila szemész szakorvos.
A persbyopia kezelésének lehetőségei
- Progresszív lencsés szemüveg: Ez a legnépszerűbb megoldás a presbyopia kezelésére. A szemüveg multifokális lencséi visszaállítják a tiszta közeli látást, ugyanakkor ideális látóélességet biztosítanak távolra is.
- Bifokális lencsés szemüveg: Egy másik kezelési lehetőség, amely segítségével közelre és távolra élesen láthatunk, de például monitor távolságra nem biztosít jó látást.
- Olvasószemüveg: Abban az esetben, ha a presbyopián kívül nincs más látásproblémánk (rövid- vagy távollátás, cylinderes fénytörési hiba), akkor csak olvasószemüvegre lesz szükségünk a látásunk javításához. Az olvasószemüveg szükséges az apró betűk tisztábban látásához, de megoldást jelent akkor is, ha a távollátáshoz kontaktlencsét használunk.
- Olvasószemüveg dioptria kezelése lézeres szemműtéttel: Ez egy lézeres látásjavító technológia, amely az olvasószemüveg igényt eltolja kb. 55 éves korig, de teljesen nem képes megszüntetni annak szükségességét. A kezelés során a két szemet eltérően kezelik: a domináns szemen a szaruhártyát úgy alakítják, hogy távolra éles legyen a látás vele, a másik szemet pedig a közeli éleslátáshoz alakítják. A két szem különböző érzékelését az agy feldolgozza, majd közelre, valamint távolra is jól láthatunk egy ilyen műtét után. Ez a típusú kezelés azonban nem mindenkinél működik, ezért érdemes felvenni a kapcsolatot egy szemészeti szakorvossal, hogy kiderüljön, esetünkben alkalmazható-e a beavatkozás.
- Látásjavító lencseműtét: Szintén népszerű a presbyopia korrekció, ami a szürkehályog műtéttel azonos technikán alapul. A szemüveggel és kontaktlencsével ellentétben nem tüneti kezelést, hanem tartós éleslátást biztosít. A beavatkozás során a saját szemlencsét ultrahangos technikával trifokális vagy monofokális műlencsére cserélik. A trifokális lencse tökéletes látást biztosít távoli, köztes és közeli távolságra egyaránt, így a beavatkozást követően nagy valószínűséggel nem lesz többé szükségünk szemüvegre vagy kontaktlencsére. A monofokális lencsék ezzel szemben egy adott fókusztávolságra biztosítanak tökéletes látást, a többi távolság esetében szükség lesz szemüvegre. Tehát lényegében, ha az eljárás során a távoli látásunkat korrigálták, akkor az utcán, vezetés és tévénézés közben 100%-sá válik a látásunk, és kizárólag a közel látáshoz (monitor előtt végzett munka, olvasás) lesz szükségünk szemüvegre. A közel látásra korrigált lencseműtétnél ennek az ellenkezője fog történni, így az utcán lesz szükségünk szemüvegre.