Odafigyelünk az étkezésre, rendszeresebben mozgunk, leszokunk a dohányzásról. A legtöbb ember hasonló célkitűzéseket fogad meg az év első napjaiban. Azt viszont, hogy vigyáznak szemük egészségére már kevesebben határozzák el. Pedig a látószervünk az egyik legféltettebb kincsünk, igyekezzünk hát ennek megfelelően gondoskodni róla! Dr. Nagymihály Attila összegyűjtött néhány egyszerű praktikát annak érdekében, hogy szemünket jó formában tartsuk. Itt van kilenc újévi fogadalom az egészséges szemek megőrzéséért.
1. Digitális detox
Ha tavaly kimaradt, a digitális méregtelenítést idén mindenképp érdemes beiktatni a mindennapjainkba. A koronavírus-járvány miatt sokan egyre több időt töltenek a képernyő előtt, ezért felszabadító lehet, ha néhány napra telefon-stopot alkalmazunk. Ezzel nemcsak időt nyerünk a céljainkra vagy hobbinkra, de még a szemünkkel is csodát tehetünk. Az ilyen jellegű méregtelenítés csökkenti a szemszárazságot és felfrissíti az elfáradt szemeket. Íme néhány tipp, hogy a képernyő előtt töltött időt minimalizáljuk:
Az étkezőasztalnál ne nyomkodjuk a telefonunkat
Az információéhség annyira mindennapjaink részévé váltak, hogy valaki még a családi vacsora közben is a telefonját böngészi, vagy az éppen aktuális kedvenc sorozatát nézi a tévében. Ha ezek helyett inkább szeretteinkre fordítanánk figyelmünket, a minőségi időtöltés mellett, szemünk egészségéért is tennénk valami lényegeset. Csupán fél óra a kütyük bámulása nélkül óriási előrelépés.
Olvassunk alvás előtt
Az okostelefonok által kibocsátott kék fény csökkentheti a melatonin szintet, ami megszakíthatja az alvási ciklust. Éppen ezért lefekvés előtti időt ne a telefonunkon töltsük, olvassunk inkább könyvet! Ez két szempontból is hasznos lehet, hiszen könnyebben alszunk el és a szemünket sem terheli meg.
Képernyő előtt végzett munka esetén tartsunk rendszeresen szünetet
Ha a munkánkból adódóan órákat töltünk a számítógép monitorja előtt, szemünk tehermentesítésének érdekében érdemes a 20-20-5 szabályt alkalmazni. Vagyis 20 percenként, 20 másodpercig fókuszáljunk egy olyan tárgyra, ami legalább 5 méter távolságra található tőlünk.
2. Figyeljünk oda az étkezésre
Az ünnepi édességáradat után nem árt egészségesebb falatokra váltani. Hogy megőrizzük szemünk egészségét fogyasszunk több gyümölcsöt és zöldséget. A béta-karotinban, luteinben, zeaxantinban, cinkben és omega-3 zsírsavakban gazdag étrend segíthet megelőzni a szembetegségekből eredő látásvesztést, beleértve az időskori makula degenerációt. Egészítsük ki étrendünket az alábbi ételekkel:
Zöldségek: zöld leveles zöldségek, mint a kelkáposzta, a spenót, mángold; narancs és más citrusfélék; sárgarépa, édesburgonya
Olajos halak: lazac, makréla, szardella, tonhal, szardínia, pisztráng, hering
Diófélék: mandula, dió, mogyoró, kesudió
3. Óvjuk szemünket a napfénytől
Nemcsak nyáron, de télen is fordítsunk kellő figyelmet arra, hogy megvédjük szemünket és a szemkörnyéki bőrt a káros UV-sugárzásoktól. A hóról és a jégről visszaverődő napfény is képes komoly károkat okozni, például a szaruhártyán.
4. Vigyünk be megfelelő mennyiségű vizet szervezetünkbe
A kevés folyadékbevitel nemcsak egészségünket károsíthatja, de hatással lehet szemünk egészségére is. Napi 1,5-2 liter vízivás esetén, megelőzhetjük a szaruhártya kiszáradását. Ez különösen azoknak fontos, akik kontaktlencsét viselnek. A szemszárazságot továbbá jó minőségű, tartósítószer-mentes műkönny használatával is megelőzhetjük.
5. Próbáljuk csökkenteni a stresszt
A stressz csökkentésével is – amelyre jó alternatíva lehet a meditáció vagy a jóga – sokat tehetünk szemünk egészségéért. Az éjszakai zavartalan, pihentető alvás ugyanilyen fontos, hiszen remekül regenerálja a szervezetet.
6. Figyeljünk a kontaktlencse megfelelő használatára
A kontaktlencsék megfelelő tisztítása és tárolása elősegíti az egészséges látás megőrzését. Azonban ezeknek elmulasztása számos szemproblémát okozhat.
7. GONDOLJUK ÚJRA A KÁVÉFOGYASZTÁST
A napi egy-két csésze kávé fogyasztása még nem jár komoly egészségügyi kockázattal, azonban ha túlzásba visszük, és egymás után öntjük magunkba, akkor az negatívan hathat a szemünkre is. A túl sok koffein növelheti a szemnyomást, befolyásolhatja a könnytermelést.
8. Próbáljunk leszokni a dohányzásról
Mindenki tudja, hogy a dohányzás káros az egészségünkre. Nemcsak olyan súlyos betegségeket okozhat, mint például a tüdőrák és szívbetegség, de súlyosan károsítja a látást is. A dohányzás számos látásprobléma kockázatát növeli, beleértve a szürkehályogot, makula degenerációt és a szemszárazságot is. Az új év remek lehetőség arra, hogy megpróbáljunk megszabadulni ettől a káros szenvedélyünktől.
9. Nézessük meg szemünket
És végül, de nem utolsó sorban, ha már napját se tudjuk mikor ellenőriztettük utoljára szemünket, érdemes bejelentkezni egy átfogó szemészeti szűrővizsgálatra. Egy szemvizsgálat segíthet beazonosítani azokat a problémákat, amelyek a jövőben veszélyt jelenthetnek látásunkra, emellett egyéb egészségügyi problémákra is felhívhatja a figyelmet, többek között a magas vérnyomásra, vagy a cukorbetegségre.