Az árpa kifejezetten kellemetlen tud lenni, főleg, ha fontos események előtt alakul ki a szemünkön, mint amilyenek a közelgő ünnepek. Dr. Nagymihály Attila abban segít, hogy hogyan tudjuk minél hatékonyabban kezelni a szemhéj kellemetlen, fájdalmas gyulladását.
A betegség kialakulásának hátterében legyengült immunrendszer is állhat, amit akár kezeletlen cukorbetegség vagy valamilyen vírusfertőzés is okozhat. Illetve a túl huzatos, poros környezet vagy éppen az éjszakára fennhagyott smink miatt is begyulladhat a szemhéjunk.
A napszemüveggel ugyan el lehet takarni a betegség jeleit, azonban a hideg évszakban, amikor hamar sötétedik, ez nem túl praktikus megoldás. Tehát felmerül a kérdés, hogy mi a teendő egy ilyen helyzetben?
„A szemhéjak szélén megjelenő gyulladás nagyon gyakori szemészeti megbetegedés, mely mindenféle előjel nélkül bárkinél, bármikor kialakulhat. A szemhéjak gyulladását meg kell különböztetnünk a szemhéjakban elhelyezkedő ún. Meibom-mirigyek gyulladásától. Ez utóbbit hívjuk hétköznapi néven árpának, ami megjelenhet a szemhéj belső és külső oldalán is” – mondja Dr. Nagymihály Attila.
Ha azt vesszük észre, hogy a szemhéjunk bepirosodik, megduzzad és fájdalmassá válik, akkor nagy az esélye annak, hogy árpa okozza a tüneteket. A külső árpa jeleit szinte azonnal fel lehet ismerni, mivel piros, érzékeny csomó jelenik meg a szemhéj széle alatt. A belső árpa viszont nem minden esetben jár látható duzzanattal.
Mit tegyünk, ha árpa jelenik meg a szemünkön?
Bármikor is jelenik meg az árpa, a lehető leghamarabban szeretnénk tőle megszabadulni, habár ez nem mindig olyan egyszerű.
Érdemes a duzzanatot elsőként meleg vizes borogatással, illetve párakötéssel kezelni. A nedves kendőt pár percre helyezzük a szemhéjra, majd nagyon óvatosan masszírozzuk meg lassan a szemhéjak területét. Fontos, hogy a borogatáshoz ne használjunk gyógynövényeket, mint például a kamillát, mert egyes esetekben allergiás reakciót válthatnak ki és akár súlyosbíthatják is a problémát.
Javasolt a kezelés során antibiotikum és/vagy szteroid tartalmú kenőcsöt használni, de ezt csak és kizárólag szemészeti vizsgálatot követően kezdjük el! Habár az árpa akár három nap alatt is gyógyultnak tűnhet, a kezelést javasolt akár 2-3 hétig is folytatni a teljes gyógyulás érdekében.
Amennyiben kipróbáltuk a fenti ajánlásokat és még mindig nem érzünk javulást, az árpa nem nyílik meg, vagy nem szívódik fel, akkor forduljunk szemész szakorvoshoz. Ebben az esetben lehetséges egy pár perces ambuláns beavatkozást igénybe venni, ami során megnyitja és kitisztítja a “csomót” a szakember.
„A beteg kevés érzéstelenítő szert kap injekció formájában az árpa körüli bőrbe. A rövid beavatkozást követően a páciens párakötéssel távozik, amit pár óra múlva, otthonában eltávolíthat. Az árpa csúcsán ejtett apró nyílás nagyon fontos annak érdekében, hogy a felgyülemlett váladék kiürüljön, ez pár napon belül nyomtalanul gyógyul. A műtéti területet a szakorvos által előírt ideig antibiotikumos kenőccsel kell kenni” – részletezi Dr. Nagymihály Attila.
Az árpa egy gyakran előforduló szemészeti probléma, amely az emberek nagy részénél életük során legalább egyszer jelentkezik, és sok esetben visszatérhet. Ha a probléma nem eseti, hanem gyakran ismétlődő, akkor érdemes további vizsgálatokat elvégeztetni.
A megelőzés érdekében fontos, hogy csak tiszta kézzel érjünk az arcunkhoz és a szemünkhöz.