Dr. Nagymihály Attila 25 éve foglalkozik látásjavító szemműtétekkel. Látásjavító céllal nem csak szemlencse és szürkehályog műtéteket végez, hanem lézeres kezeléseket is. Most a lézeres szemműtéttel kapcsolatban válaszol meg néhány olyan kérdést, ami sok rövidlátót és távollátót foglalkoztat.
1. Miért javasolja a lézeres szemműtétet a szemüveg vagy a kontaktlencse helyett?
A szemüveg és a kontaktlencse csupán tüneti kezelés, hiszen az alapvető problémát, a rövid-, illetve távollátást nem szünteti meg. Ezzel szemben a lézeres látásjavító szemműtét tartós megoldást jelent a fénytörési hibák korrigálásában. Sőt, a lézeres látáskorrekció akár olyan fénytörési hibát is kijavíthat, ami szemüveggel és kontaktlencsével csak részlegesen vagy egyáltalán nem korrigálható. Lézeres szemműtét után látásunk akár 120-150%-os is lehet, ami 20-50%-kal jobb az átlagos ember látásánál.
2. biztonságos a lézeres látásjavítás?
A lézeres szemműtét teljesen biztonságos. A Budai Szemészeti Központban német és svájci lézerekkel dolgozunk, melyek a ma elérhető mérnöki teljesítmény csúcsán vannak. A beavatkozás előtt – szintén német diagnosztikai műszerekkel – olyan pontosan meg tudjuk mérni a szem egyéni adottságait, hogy teljesen személyreszabott kezelést tudunk végezni.
Sokan tartanak tőle, hogy mi lesz, ha műtét közben félrenéznek. Őket is meg tudom nyugtatni. Egyrészt ilyen nem szokott előfordulni, de a lézer fel van készítve erre az esetre is. A látásjavító excimer lézerünk (Schwind Amaris 1050) leköveti a szem mikromozgásait, ha pedig jelentősebb elmozdulást érzékel, akkor egyszerűen leáll. Később a kezelés onnan folytatható, ahol abba kellett hagynunk.
3. Fájdalmas a lézeres dioptria korrekció?
Maga a szemműtét egyik eljárás esetében sem fáj, hála az érzéstelenítő szemcseppeknek. A lebenyes kezeléseknél a gyógyulás során enyhe kellemetlenség (fényérzékenység, könnyezés) tapasztalható csupán néhány órán keresztül. A felszíni beavatkozásoknál, – ahol az eltávolított hámrétegnek vissza kell nőni – már fájdalmasabb a gyógyulás, itt több napnyi szúró homokszemérzésre kell számítani és erőteljes könnyezés is jelentkezik ezen idő alatt.
4. Mi határozza meg a lézeres szemműtét árakat?
A szemműtét árakat alapvetően a költségek határozzák meg. A költségek pedig attól függnek, hogy milyen gépeket vásárol az adott látásjavító intézmény és milyen orvosokat fizet meg. Emiatt a látásjavító szolgáltatást kínáló szemészetek között is van némi árkülönbség, de egy intézményen belül is eltérő áron adják a különböző kezeléseket attól függően, hogy milyen technológiát és mennyi egyszer használatos, steril eszközt hasznának el egy beavatkozás során.
A lézeres szemműtét árak alakulásáról ebből a cikkből is tájékozódhat.
5. Kinek ajánlott a lézeres látásjavító kezelés?
A lézeres szemműtétet 18 éves kor felett és 60 éves kor alatt ajánlom elvégeztetni. 60 év feletti látásjavításra már a szemlencse műtét a megfelelő és tartós megoldás, amivel a szürkehályog is megelőzhető. Fontos, hogy a páciens szeme egészséges legyen, bizonyos belgyógyászati betegségek (például kezeletlen cukorbetegség) is kizáró tényezőt jelenthetnek. A páciens fénytörési hibája bele kell, hogy essen a kezelhető dioptria tartományba. Rövidlátás esetén -0,75 és -12,00 közé, távollátás esetén +0,75 és +6 közé, astigmia esetén pedig -6,00 és +6,00 közé. Az is fontos, hogy a lézeres szemműtét csak abban az esetben kivitelezhető, ha a dioptria nem romlott az elmúlt egy évben.
A már említett felszíni kezelések estén a gyógyulás egy hosszabb folyamat, akár 3-6 hónap is lehet mire a végleges látásélesség beáll, de néhány hét után már megfelelő lesz a látás, hogy a mindennapi tevékenységben, munkában ne okozzon gondot. A lebenyes kezeléseknél néhány óra alatt megfelelő lesz a látás és a végleges látásélesség is beáll néhány nap alatt. Aki nem engedheti meg magának, hogy hosszabb időre kiessen a munkából, családi életből annak mindenképp ezeket a lebenyes (FEMTO, LASIK) kezeléseket javaslom.