Nem csak a pandémia által újradefiniált színházi munka késztette a színésznőt új látásmódra, a kicsit kevésbé feszített munkatempót kihasználva Murányi Tünde végre rászánta magát az évek óta halogatott szemműtétre is. A Barátok közt színésznője vagány nőnek tartja magát, szemműtétjére mégis remegő kézzel érkezett.
Murányi Tünde Jászai Mari-díjas színművész egész életén át cipelte azt a traumát, hogy látásával 3 éves kora óta folyamatosan probléma volt. Kamaszkoráig havi rendszerességgel járt szemvizsgálatra, akkor azonban úgy döntött, hogy nincs szüksége szemüvegre és hosszú évtizedekig nem is hordta.
Az utóbbi években azonban már nem boldogult szemüveg nélkül, főleg színházi és televíziós munkái közben zavarta, hogy sem közelre, sem távolra nem lát jól. Egyre nagyobb nyűg lett számára, hogy folyamatosan cserélgetnie kell a szemüvegeit a közeli és a távoli fókuszhoz. Bár sokáig hezitált, miután több kollégájával konzultált, akik szintén átestek hasonló beavatkozáson, végül a szemműtét mellett döntött.
„Én egy eléggé vagány csaj vagyok, mert nem nagyon szoktam félni. Sőt, nagyon-nagyon ritkán. A férjem, Kálid Artúr vitt el a műtétre. Egyszer csak az autóban elkezdett remegni a kezem. Kérdezte a férjem: Babácska, mi van? Mondtam, csak eszembe jutott az, hogy tudom, hogy ez egy teljesen biztonságos, mondhatni rutinműtét, de mi van akkor, ha nálam valami mégis rosszul alakul? A férjem mondta, hogy még nem is látott ilyen állapotban. Ez kb. 8-10 percig tartott, de amikor begurultunk a klinika elé, és ahogy ott fogadtak, akkor az egész félelmem megszűnt. Különösen Dr. Nagymihály Attila személye volt megnyugtató, kiderült, hogy a fél szakmát ő műtötte és mindenki pozitívan nyilatkozott róla” – emlékszik vissza a műtét napjára Tünde.
A színművész trifokális műlencse beültetésen esett át, és ahogy meséli, később látta, hogy nem volt mitől félnie. A beavatkozás fájdalommentes, mindössze tíz percig tart, sőt, a szürkehályog okozta látásromlásra is megoldást kínál. „A trifokális műlencse éles, kétszemes látást biztosít távoli, monitor és olvasási távolságra is. Annak javaslom ezt a műtétet, aki rosszul lát közelre és távolra is. Munkája vagy éppen aktív életvitele miatt zavarja, hogy egyfolytában cserélgetnie kell a távoli és az olvasó szemüvegeket és mindig figyelnie kell, hogy egyiket se hagyja otthon. Szürkehályog esetén pedig a műlencse beültetés az egyetlen hatékony, évtizedek óta alkalmazott gyógymód” – magyarázza Dr. Nagymihály Attila, a Budai Szemészeti Központ intézetvezető főorvosa.
„A műtét után az ember kap egy szemvédőt, azzal alszik. Ettől homályos minden, nem lehet tudni, hogy mennyire jó a látás. Reggel levettem a szemvédőt, megfőztem a kávét, bekapcsoltam a telefont, és el tudtam olvasni rajta a híreket. Első reggel! A híreket! A pici betűs telefonon! Ez volt az első meghatározó élményem a műtét után, fantasztikus érzés volt” – folytatja Tünde. Ahogyan az otthoni teendők alkalmával, a színházi és tévés munkái közben is hamar megtapasztalta a műtét eredményének pozitív hatását. „Nekem a munkám az, hogy színész vagyok. Színész, aki szöveget tanul, olvas, rádiózik, szinkronizál és forgat. Nekem nagyon-nagy segítség volt ez a műtét, és hogy azóta nem kell hordanom a szemüveget. Ez leginkább a forgatáson csodálatos, ahol korábban minden jelenet előtt feltettem a szemüvegem, hogy átfussam a szövegem. Mindig sajnáltam szegény sminkest, hogy a szemüveg nyomát állandóan korrigálnia kellett az orromnál” – összegzi Murányi Tünde boldogan 3 hónappal a beavatkozás után.
Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Fotó: Budai Szemészeti Központ