Az időskori látásromlást az esetek többségében a szürkehályog okozza. A megbetegedés ugyan fájdalommentes, mégis jellegzetes tünetek kísérik megjelenését. Dr. Nagymihályi Attila, bemutatja a szürkehályog ismertetőjeleit; a kezdeti állapottól az előrehaladott stádiumig.
1. Homályos látás
A szürkehályog kezdeti szakaszában, még nem hat jelentősen a látásra; a világ a megszokottnál homályosabbnak tűnhet, a formák elmosódnak. A kellemetlen tünetek a kezelés mellőzésével általában csak tovább erősödnek, idővel a látás a mindennapokban egyre ködösebbé, felhősebbé vállhat.
2. Éjszakai látásromlás
A szemlencse betegség negatívan befolyásolja a sötétben való tájékozódást, így megnehezülhetnek olyan hétköznapi tevékenységek is, mint az éjszakai vezetés. Statisztikailag bizonyított tény, hogy a betegség kezelése több, mint 10%-kal csökkentette az autóbalesetek kockázatát – tehát ahogyan más testi panaszokat, úgy ezeket a jeleket sem szabad figyelmen kívül hagynia!
3. Vakító ragyogó fények
Az éjszakai látásromlás mellett a fényérzékenység is jellemző velejáróra a szürkehályognak. Amennyiben az erős napfény sokkal zavaróbbá válik, mint korábban, vagy egyenesen káprázást érez nagyobb mennyiségű fény látványakor, úgy valószínűleg szürkehályoggal van dolga.
4. Fényudvar mindenhol
A szürkehályog a korábban leírt panaszok mellett úgynevezett diffrakciót, vagyis fényelhajtást okozhat. Ez tulajdonképpen annyit tesz, hogy a különböző fényforrások, például az egyszerű utcai lámpák körül karikákat láthat, amely szintén az éjszakai látást nehezíti meg.
5. Gyakori szemüveg vagy kontaktlencse csere
Az évente szükségesnek vélt szemüveg vagy kontaktlencse csere ugyancsak szürkehályogra utalhat. A lencsehomály okozta látásromlást idővel sajnos már nem tudjuk szemüveggel korrigálni, így érdemes lehet elgondolkodni a szürkehályog műtéten.
6. Halványabb színek
A betegség előrehaladtával a szemlencsén keletkező homályok egyenesen sárgává, vagy akár barnává alakulhatnak. Ennek köszönhetően a színek egyre fakóbbá, sárgásabbá válnak, mintha állandóan egy színblokkoló szemüveget kellene viselnünk.
7. Torzítás és kettős látás
Előrehaladott stádiumban további panaszok tapasztalhatóak; a tárgyak torzzá válnak, ugyanakkor a kettős látás problémája is felbukkan, amely a szemek becsukásával sem múlik el – így a folyamatos panaszok megszűntetése érdekében már különösképp javasolt a szürkehályog műtét!
A kezelés mára rutinműtétnek számít, hiszen egy 50 éve használt módszeren alapszik – mostanra a modern technológia köntösében. Emellett teljesen fájdalommentes, és mindössze 10 percig tart!
Ezek a tünetek természetesen más szemészeti probléma esetén is megjelenhetnek önállóan vagy akár párhuzamosan is, de nagyon gyakoriak a szürkehályog kialakulásakor. A tapasztalható tünetek leírása nem alkalmas pontos diagnózis felállítására, nem helyettesítheti a szakorvosi vizsgálatot. Amennyiben látásromlást tapasztal, úgy minél előbb keressen fel szemész szakorvost! A szemlencse betegség okozta tünetek, mint a homályos és kettős látás, fényérzékenység és torzítás amellett, megnehezíthetik mindennapjait, az Ön-, illetve mások biztonságát is veszélyeztetik, vagyis érdemes mielőbb orvosolni a problémát!
Töltse ki rövid tesztünket és tudja meg, hogy alkalmas-e a 10 perces, fájdalommentes szürkehályog műtétre!