A látásjavító műlencse műtétet abban az esetben végezzük el, ha valaki nem szeretne szemüveget hordani. Általában abban az életkorban ajánljuk, amikor a közeli látás is kezd romalni és más-más dioptriájú szemüveget kell viselni közelre, illetve távolra.
Mi történik a műlencse beültetésekor
Az eljárás a szürkehályog műtéttel azonos technikán alapul. Lényege, hogy a saját szemlencsét ultrahangos technikával műlencsére cseréljük. Az új, beültetett szemlencse lehet trifokális, multifokális, vagy monofokális. Trifokális vagy multifokális lencse választásával 100%-os látás is elérhető ennek a technológiának hála, vagyis nem lesz többé szüksége szemüvegre vagy kontaktlencsére.
A beavatkozást természetesen részletes szemészeti vizsgálat előzi meg, mert ebben az esetben különösen fontos a szem általános állapotának felmérése a tervezett műtét előtt.
A lencsetípus kiválasztásban fontos, hogy minden tényezőt figyelembe vegyünk, a beteg életmódját, munkáját, mindennapos tevékenységeit, hobbiját.
Műlencsék egyedi igényekre szabva
Az alapos szemészeti vizsgálatot követően végezzük el a lencsetervezést. Meghatározzuk, hogy az adott szemre egyedileg melyik a legjobb lencse, amellyel a tökéletes látás biztosítható. A lencsetervezést klinikánkon a világ egyik legpontosabb optikai lencsetervező eszközével, a svájci Haag-Streit cég Lenstar készülékével végezzük.
A látásjavító lencseműtéthez rendelőkben az alábbi lencséket alkalmazzuk: trifokális műlencse, multifokális műlencse, tórikus műlencs, egyfókuszú műlencse.
A műlencsék legújabb generációja
A műlencsék legújabb generációját trifokális lencsék jelentik. Már az elnevezés is utal rá, hogy ezek a műlencsék a közel és távollátás mellett, már közepes távolságra is tiszta látást biztosítanak, így a jövőben nagy valószínűséggel nem lesz szüksége szemüvegre.
A multifokális lencsék olyan speciális optikával rendelkező műlencsék, melyek egyszerre biztosítanak éles fókuszt minden távolságra. Hátrányuk, hogy az esetek kis százalékában a monitor távolság nem teljesen éles. A multifokális lencsék széles körben elterjedtek, és egészen az utóbbi időkig a legnépszerűbb lencsetípus volt azok számára, akik szemüveg nélkül szerettek volna élni.
Az egyfokuszú műlencsék tökéletes látást biztosítanak egy adott fókusztávolságra. Általában a lencstervezést úgy végezzük el, hogy a távoli (utcai, vezetési, TV nézés távolsága) látás tökéletes legyen. Ebben az esetben a közeli munkához szükség lehet a későbbiekben szemüvegre.
Fontos megjegyezni, hogy a látásjavító lencseműtét után szürkehályog már nem alakulhat ki!