Nagyon sokan fordulnak hozzánk olyan kérdésekkel, amelyek konkrét szembetegségre, illetve szemészeti problémára vonatkoznak, valamint, hogy ezek megléte esetén elvégezhető-e a műlencse beültetés. Cikkünkben a leggyakoribb problémákat a tompalátást és a macula degenerációt járjuk körbe.
Mi az a tompalátás? Operálható -e?
A látásunk születés után folyamatosan fejlődik, alakul, és jó pár év eltelik, mire a szemünk, a látóidegünk, az agyunk megtanulja azt, hogyan kell látni, hogyan vesszük a környezet ingereit.
Tompalátásról akkor beszélünk, ha ez a mechanizmus nem jól működik, és emiatt az egyik, vagy másik szem nem éri el a teljes látás képességét. Általában ez gyerekkorban alakulhat ki, leggyakrabban azért, mert a gyermekek nem viselik azt a szemüveget, amit szükséges lenne, de sok egyéb ok is állhat a háttérben.
A látásfejlődés általában a tizenéves kor elejére befejeződik. Ez azt jelenti, hogy ha az agy addigra nem tanulja meg a teljes látás képességét, úgy ezen utána már sajnos nem lehet segíteni.
Ha a teljes, tökéletes látást 100%-os látásnak nevezzük, akkor minden olyan esetben, amikor ez a 100%-os látás nem érhető el szemüveggel vagy kontaktlencsével, szervi ok nélkül, akkor tompalátásról beszélünk.
Lehet a tompalátás kismértékű, a 100%-hoz képest csak 70-80%-os a látás, de előfordulhat akár olyan is, hogy a tábla legfelső számát sem látja, ez azt jelenti, hogy a 10%-os látást sem éri el.
Felnőtt korban a tompalátáson semmilyen formában nem lehet segíteni, azaz egy szemből azt lehet kihozni kontaktlencsével/lézerrel/ műlencse műtéttel, ami szemüveggel a legjobb látásként elérhető.
Tompalátás esetében is elvégezhető a szürkehályog műtét és a látásjavító lencseműtét is, azonban a fentebb említettek szerint, itt is a maximális elérhető eredmény az, amit szemüveggel ki lehet hozni a látásból.
Macula degenereatio
A macula degeneráció a retina betegsége. A szemgolyó hátsó részén a retina az a rész, amivel tulajdonképpen felfogjuk a külvilágból érkező fényimpulzusokat. Ennek a központi területe – az éles látás területe, a macula – , és ennek a súlyos megbetegedése lehet a macula degeneráció. Általában idős korban jelentkezik.
A szürkehályogtól teljesen független betegség. Akinek szürkehályogja van, annak is lehet macula degenerációja, és akit megoperálunk szürkehályoggal, annak is lehet a későbbiekben ilyen betegsége.
Ha macula degenerációja van valakinek, attól még a szürkehályog műtét elvégezhető. Ilyenkor mindig azt kell eldönteni, hogy a látásromlásért melyik betegség felelős inkább. Amennyiben azt gondoljuk, hogy a szürkehályog műtét érdemben javíthatja a látást, függetlenül a macula degenerációtól, akkor érdemes elvégezni a műtétet.
A macula degeneráció kezelése nagyon bonyolult kérdés. Egy részét tudjuk bizonyos határig kezelni, és egy részével sajnos nem tudunk semmit csinálni.