FEMTO lézer asszisztált szürkehályog műtét
Lézeres szürkehályog műtét a csúcstechnológiás svájci Ziemer lézerrel, mely kíméletes a szövetekhez
HOGYAN MŰKÖDIK A FEMTO LÉZERES SZÜRKEHÁLYOG MŰTÉT?
A FEMTO lézert ma már nem csak a lézeres látásjavításban, hanem a szürkehályog műtét (és műlencse műtét) segédeszközeként is használják. A lézeres szürkehályog műtét kíméletesebb, de ugyanolyan biztonságos, mint a kizárólag ultrahanggal végzett, hagyományos beavatkozás. A hagyományos eljárásban az első lépés a bemetszés elkészítése, mely mikrosebészeti szikével történik. Ezt követi a lencsetok megnyitása egy másik eszközzel. Ezeket a lépéseket a FEMTO lézeres szürkehályog műtét során a svájci Ziemer FEMTO LDV Z8 lézer végzi. A Ziemer cég lézere precizitásával és alacsony energiájával minimalizálja a szövetkárosodást és lehetővé teszi, hogy a későbbi műtéti lépéseknél kevesebb ultrahang-energiára legyen szükség. A FEMTO lézeres szürkehályog műtét után gyorsabb lehet a gyógyulás és bizonyos anatómiai adottságok, valamint műlencse típusok esetén pedig akár jobb látásélményt is biztosíthat.
Önnél is felmerült a szürkehályog probléma?
Jelentkezzen be most fájdalommentes szürkehályog vizsgálatunkra! Adja meg elérhetőségét és kollégánk felhívja telefonon.
HAGYOMÁNYOS ÉS LÉZERES SZÜRKEHÁLYOG MŰTÉT LÉPÉSEI
A szürkehályog sebészet (és a tisztalencse csere) látványos fejlődésen ment keresztül az elmúlt évtizedekben. Már az 1970-es évek óta a modern ultrahangos technológiát alkalmazzák, melynek hála ma már nincs szükség varratokra a beavatkozás során. Az innovatív FEMTO lézer technológia megjelenésének köszönhetően a beavatkozás ma még kíméletesebb lehet sebészeti kés használata nélkül.
HAGYOMÁNYOS SZÜRKEHÁLYOG MŰTÉT
1. A sebész mikrosebészeti szikét használ az első bemetszések kialakításához.
2. Az operáló orvos sebészeti eszközzel megnyitja a saját szemlencse tokját. Ez a lépés pontosságot és rutint igényel, hogy a tok többi része ne sérüljön.
3. Az ún. phacoemulsificatios technikával a sebész ultrahangos energiát használ a szemlencse összetöréséhez.
FEMTO LÉZERES SZEÜRKEHÁLYOG MŰTÉT
1. A bemetszéseket a Ziemer FEMTO LDV Z8 lézer készíti
2. A lézer megnyitja a lencsetokot, melybe a beültetendő műlencse kerül.
3. A FEMTO lézer alacsony energiát alkalmazva, ultrahang nélkül darabolja fel a saját szemlencsét. Ez kíméletesebb a szövetekhez.
4. A saját lencse darabjait ultrahanggal távolítják el a szemből. Azonban a modern FEMTO lézer által feldarabolt lencse elemek eltávolításához kevesebb ultrahang energia szükséges. A lézeres szürkehályog műtét ezen a ponton is kíméletesebb a szemhez.
5. Az operáló orvos egy applikátor segítségével behelyezi a speciális műlencsét a lencsetokba, ami ott magától szétnyílik. A sebész ekkor még igazíthat a lencse állásán, hogy az megfelelő pozícióba kerüljön.
6. Az első lépésben ejtett bemetszések maguktól záródnak.
KI ALKALMAS FEMTO LÉZERES SZÜRKEHÁLYOG MŰTÉTRE?
Alkalmas lehet a kezelésre, akire a következő állítások igazak:
- Túl van a 45-50 éves koron, közelre és távolra is problémája van a látásával, szemüveget vagy kontaktlencsét visel és nem szeret bajlódni ezekkel az eszközökkel. Látásjavító céllal a műlencse műtétet távollátás esetén már 45 éves kortól, rövidlátás esetén csak 50 éves kortól javasolt.
- Szürkehályogot diagnosztizáltak egyik vagy mindkét szemén.
- Nem volt súlyos szemészeti fertőzése vagy szemsérülése korábban.
- Nem volt szaruhártya-herpesze és nincsenek maradandó hegek a szaruhártyáján.
-
Nem volt korábban lézeres szemműtétje és egyéb szaruhártya műtéte.
- Nincs olyan diagnosztizált szemfenéki eltérése, amely alkalmatlanná tenné FEMTO lézeres kezelésre.
Ha többet szeretne tudni töltse ki alkalmassági tesztünket!
MILYEN LÉZERT HASZNÁLNAK A LÉZERES SZÜRKEHÁLYOG MŰTÉTNÉL?
A Budai Szemészeti Központban Ziemer FEMTO LDV Z8 svájci lézerkészüléket használjuk a lézeres szürkehályog műtétek kivitelezéséhez. Ez a FEMTO lézer rendkívül alacsony energiával dolgozik, így kíméletes a szemhez. Más lézerekkel ellentétben a FEMTO LDV Z8 szabadon mozgatható a műtők között és a műtéti beállítások során. Dr. Nagymihály Attila több tízezer látásjavító szemműtét során használta már a Ziemer FEMTO lézereket.
MIRE KELL FIGYELNI A LÉZERES SZÜRKEHÁLYOG MŰTÉT UTÁN?
A beavatkozást utáni napokban enyhe diszkomfort érzést, valamint fényérzékenységet és könnyezést is tapasztalhat. Ezek normális tünetek és általában hamar elmúlnak. A lézeres szürkehályog műtét után a látáséllesség az első hetekben ingadozó lehet. Előfordul, hogy a páciens a műtét után egyből élesen lát, de az sem ritka, hogy kicsit lassabban áll be a jó látás. A végleges látásélesség kialakulását 6 héttel a műtét utánra várjuk, de a köztes időben is jól boldogulhat a páciens a mindennapokban. A lézeres szürkehályog műtét utáni hetekben antibiotikumos és szteroidos szemcseppet kell alkalmazni a fertőzések megelőzése érdekében. Fizikai tevékenységekre csak az első héten van korlátozás, bár a nehezebb tárgyak emelését néhány hétig kerülni érdemes.
HÁNYSZOR KELL SZEMÉSSZEL ELLENŐRIZTETNI A SZEMET A LÉZERES SZÜRKEHÁLYOG MŰTÉT UTÁN?
Ebben nincs különbség a lézeres szürkehályog műtét és a hagyományos beavatkozás között. A műtét utáni első-második napon a páciensnek el kell jönnie ellenőrzésre. Ha panaszmentes a regeneráció, az első kontroll után 2 hónap múlva kell újra jelentkezni. Ezen az alkalmon a szükséges szemüveget is felírjuk. Ezt követően évenkénti szemészeti szakvizsgálat javasolt.
MILYEN MŰLENCSÉT VÁLASZTHATOK A LÉZERES SZÜRKEHÁLYOG MŰTÉTHEZ?
A lézeres szürkehályog műtét esetén a páciensek választhatnak a trifokális, a nyújtott fókuszú, valamint az egyfókuszú műlencsék közül. Mindegyik kérhető tórikus, vagyis cilinderes korrekcióval is. A trifokális lencsével a páciens távolra, középtávolságra, illetve közelre is jól fog látni. Akinek az agya nehezebben alkalmazkodik ehhez a lencséhez, annak trifokális műlencse mellett is szüksége lehet kis dioptriás munkaszemüvegre a monitorhoz. A nyújtott fókuszú lencsék távolra és középtávra kínálnak jó látást, közelre továbbra is szükség lesz olvasószemüvegra. Az egyfókuszú vagyis monofokális műlencsék pedig távolra (vagy ritkább esetben közelre) képesek éleslátást biztosítani, a többi távolságra szemüvegre lesz szükség. A Műlencsék menüpontban részletes leírást talál a műlencsékről. A páciens mindig a szemész szakorvossal közösen dönt a megfelelő lencséről, a választást azonban az anatómiai adottságok is befolyásolják.