A szeszélyes május után újult erővel robbant be a nyár, épp ezért fontos a megfelelő fényvédelemről beszélni. Ha nem vagyunk eléggé elővigyázatosak, a napsugárzás komoly egészségügyi problémákat is okozhat.
Sok rosszat hallunk az UV- sugárzásról, azonban nélküle nem létezne élet a földön. Az emberekre számos pozitív hatása van, segíti az anyagcsere-folyamatokat, valamint kedvezően hat a növényekre és a környezetre is.
Ezzel szemben sajnos az ultraibolya sugárzás számos maradandó egészségkárosodást is okozhat az emberi szervezetben.
Dr. Nagymihály Attila, a Budai Szemészeti Központ intézetvezető főorvosa így nyilatkozott a témában: „Azon kívül, hogy az UV sugárzásnak szerepe van a bőr korai öregedésében és akár bőrrákot is okozhat, a szemükben is képes problémát generálni. Akárcsak a bőrünk, az erős napsugárzástól a szemünk is károsodhat. Gondoljunk csak bele, hogy egy forró nyári napon, vízparton ülve, vagy éppen horgászat és vízi sportok alkalmával mennyire erős, a vízről visszatükröződő fényhatások érik a szemünket. Ez a téli hóvaksághoz hasonlítható. Kollégáimmal ezért is hangsúlyozzuk folyamatosan, hogy a szemünket nyáron folyamatosan védjük a naptól!”
A melegebb hónapokban a napsütés mellett a medencevíztől is óvni kell a szemünket. Az alábbi tanácsokat betartva sokat tehetünk egészségünk védelmének érdekében:
- Rendszeresen hordjunk erős UV-védelemmel ellátott napszemüveget! A napszemüveg kiválasztásakor nem csak arra kell figyelni, hogy sötét legyen a lencse, hanem arra is, hogy legalább UV400 vagy 100 százalékos UV védelemmel ellátott legyen. Ez azt jelenti, hogy a lencsék elzárják az UVA és UVB sugarak teljes spektrumát.
- Sapka, kalap viselését se hanyagoljuk el! A szalmakalap viselése egyre divatosabb. Hordjuk bátran utcára is, ne csak a vízpartra, hiszen védi a szemünket, fejbőrünket és az arcunkat is.
- Az úszáshoz hordjunk úszószemüveget! Mind beltéri, mind kültéri medencében ajánlott úszószemüveget használni. A klórozott vízben is előfordulhatnak olyan mikroorganizmusok, amik fertőzést, szemgyulladást okoznak. A fertőzési kockázat pedig csak növekszik, ha természetes vizekben fürdőzünk.
- Mindig vegyük ki a kontaktlencsénket az úszáshoz! A kontaktlencse-viselés higiéniai szabályai közül ez az egyik legfontosabb, mivel komoly gondok adódhatnak akár egy medencés csobbanás alkalmával is. A víz hatására a lencse könnyen elmozdulhat, homályossá válhat, vagy el is szakadhat. Legrosszabb esetben akár komoly szaruhártya fertőzést is kaphatunk a kontaktlencse okozta apró hámsérüléseken keresztül.
Amennyiben szemüveg vagy kontaktlencse viselése nélkül szeretne élesen látni, Önnek ajánljuk a gyors és fájdalommentes látásjavító szemlencse műtétet. Töltse ki alkalmassági tesztünket és tudja meg, hogy alkalmas-e a beavatkozásra!