Miért lehet hasznos a sportolóknak a lézeres szemműtét, műlencse műtét? Sok az olyan sportág, ahol a jó látás elengedhetetlen nem csak a sikerhez, de ahhoz is, hogy a mozgás igazán jó élmény legyen. A tenisznél a labda nyomon követése, az egyéb labdajátékoknál a labda és a játékostársak irányváltoztatásának megfigyelése komoly feladat még tökéletes látással is. A rövid- vagy távollátó sportolóknak ez még nehezebb feladat.
Nem számít, milyen sportot űzöl, a szemüveg gyakran nem praktikus. Könnyen félrecsúszik, leesik és eltörik. Ne véletlen, hogy a sportolók többsége kontaktlencsét használ, ám aktív mozgás közben ez is problémát okozhat. A kontaktlencse miatt az atléták gyakran panaszkodnak száraz és irritált szemre. A folyamatosan szemkörnyékre csorgó izzadság törölgetése pedig növelei a lehetőségét, hogy valamilyen baktérium kerüljön a szemfelszínre. A véletlen kieső, kidörzsölt kontaktlencse komoly hátrányt jelenthet verseny és hobbi sportolóknak egyaránt. A vízi sportágak kedvelői pedig különösen nagy fertőzés veszélynek teszik ki a szemüket, ha a vízbe merülve kontaktlencsét viselnek. A baktériumok még az úszószemüveg használat mellett is megfertőzhetik a szemet. Az aktív életmódot folytatóknak az optimális megoldást a lézeres szemműtét, ötven év felett pedig a műlencse műtét jelenti, hiszen így egy 10 perces műtéttel megszabadulhatnak a szemüveg és kontaktlencse viselés gondjától és tökéletes látásra tehetnek szert.
Vizuális készségek a sportoláshoz
Ahogy már megállapítottuk a legtöbb sporthoz jó vizuális készség szükséges. Képesnek kell lennie a mozgó tárgyak nyomon követésére, amit dinamikus látásnak nevezünk. Tudni kell egy objektumra összpontosítani anélkül, hogy más mozgó tárgyak elterelnék a figyelmünket (vizuális koncentráció), gyorsan és pontosan kell reagálni az ellenfél váratlan mozdulataira (vizuális reakcióidő). Szintén fontos a kéz-test koordináció, vagyis, hogy hogyan reagálnak a kezek, a lábak, a testet működtető izmok a szemen keresztül gyűjtött információkra. Amikor egy ütővel kell eltalálnod, vagy lábbal megrúgnod egy mozgásban lévő labdát, akkor a kéz-test koordináció fejlettsége határozza meg, hogy mennyire leszel ügyes ezekben a tevékenységekben. A rossz látás vagy a látást javító segédeszközök használata rontja ezt a képességet és így befolyásolja a sportteljesítményt.
A sportolók esetében tehát fokozottan igaz, hogy a lézeres szemműtét és a műlencse beültetés vezethet a korlátok nélküli aktív élethez! De melyik sportágak sportolói profitálhatnak leginkább a látásjavító szemműtétekből? Sportoló páciensek véleményét meghallgatva mi erre a listára jutottunk:
- Úszás, vízilabda, triatlon, egyéb vízi sportok: Talán ezek a sportolók nyerhetnek legtöbbet a lézeres látásjavítás és műlencse műtét által, hiszen egyértelmű, hogy vízi sportok esetében nem jöhet szóba a szemüveges korrekció viselése és a kontaktlencse használatot is mérlegelni kell. A vízben megannyi veszélyforrással találkozhat a kontaktlencse viselő. Az uszodák, medencék vizei a mesterséges fertőtlenítő- és tisztítószerek miatt szemirritációt okozhatnak. A klóros víz kiszáríthatja a szemfelszínt, kontaktlencse viselés során diszkomfort érzet jelentkezhet, illetve igen magas a fertőzésveszély. Ezen tevékenységek során a legszerencsésebb napi lencsét használni. Így a legkönnyebb fenntartani a higiéniát, és minimalizálni a fertőzés kialakulásának lehetőségét. A kontaktlencse-viselőknek azonban más, szabad szemmel nem látható veszéllyel is számolniuk kell, mint például az acanthamoeba. Ez az aprócska parazita, mely a szénsavas ásványvízen kívül minden vízben előfordulhat, így élővizekben, tavakban, folyókban, mesterséges vizekben, uszodák medencéiben, termálvizekben éppúgy, mint az otthoni csapvízben is. Olyan mikrosérüléseken keresztül juthat be a szembe, amilyeneket például a kontaktlencse okozhat. Nagy fájdalmakkal, szemvörösséggel, fényérzékenységgel járó panaszokkal jelentkezik. Ha nem kezelik, hosszú távon akár tartós látáskárosodáshoz is vezethet.
- Futball: Számukra a pontos kéz-láb koordináció meglétéhez fontos a tökéletes látás, hisz mind a játékosok, mind pedig a labda folyamatos mozgásban vannak és relative nagy pályát kell élesen belátni.
- Jégkorong: A focihoz hasonlóan a korong és a korcsolyázó játékosok is gyors mozgást végeznek a pályán, emellett nem ritka a lökdösődés, testi kontaktus. Ráadásul a korong igen kicsi.
- Kosárlabda, kézilabda, röplabda: Gyors, hirtelen mozdulatok, passzolás, ugrás, ezek a mozgások szemüvegben nem csak hogy kényelmetlenséggel járnának, de emellett nagyon veszélyesek is lehetnek.
- Tenisz: A relatív kis labda mozgása gyors és nagyon fontos, hogy a megütött labda a megfelelő helyre, akár nagyon közel a pálya szélét jelentő vonalhoz érkezzen.
- Küzdősportok, harcművészetek: Box, karate, judo, jiujitsu, taekwondo, kung-fu, stb. a szemüveg viselése kifejezetten ellenjavallt, de egy fejre kapott ütéstől a kontaktlencse is könnyen kieshet.
Abban az esetben is érdemes elgondolkodni a lézeres látásjavító műtét és 50 év felett a műlencse beültetés lehetőségén, ha valaki hobbi-szinten sportol, vagy akár csak sok aktív mozgással teli időt tölt a gyermekeivel, családjával. Felszabadító érzés, amikor ezeket a tevékenységeket először élvezhetjük anélkül, hogy bármi látássegítő eszköz akadályozna minket.
Ha érdekli, hogy alkalmas lehet-e valamilyen látásjavító műtétre, töltse ki 3 perces online alkalmassági tesztünket. Szemműtét árak itt.