A jó idő beköszönte egyet jelent a kerti munkálatokkal, szabadtéri sportokkal és játékokkal, kirándulásokkal, strandolással. A zöldellő természet és a virágba boruló fák azonban sokak számára a tavaszi allergiaszezont is jelentik. Dr. Nagymihály Attila, a Budai Szemészeti Központ orvos-szakmai vezetője összegyűjtötte azokat a hasznos tippeket és tanácsokat, amelyek segítségével ebben az időszakban is megőrizhetjük szemünk egészségét.
1. Itt az allergiaszezon!
A szezonális tavaszi/nyári allergiák sokak számára komoly szemirritációt okozhatnak, beleértve a könnyezést, viszketést vagy akár a fájdalmat is! Ez különösen igaz a kontaktlencsét viselőkre, akiknél a tünetek még intenzívebbek lehetnek. Az irritáció és fertőzés elkerülése érdekében érdemes gyakrabban cserélni a lencséket, vagy ebben az időszakban inkább szemüveget viselni. Az antihisztaminok segíthetnek a tünetek enyhítésében, különösen, ha már a pollenszezon kezdete előtt elkezdjük szedni őket.
Magas pollenszintű napokon próbáljuk meg kerülni a kültéri programokat, vagy ha ez nem lehetséges, akkor ha hazaérünk, azonnal zuhanyozzunk le, cseréljünk ruhát, és tisztítsuk meg szemünket műkönny segítségével.
2. Fókuszban az UV-védelem!
Akár grillezünk, piknikezünk, sportolunk vagy kertészkedünk, a szabadtéri tevékenységek során mindig viseljünk napszemüveget. A napszemüveg hatékonyan védi szemünket a nap káros UV-sugárzásától, ezzel csökkentve az időskori szembetegségek kialakulásának kockázatát.
Érdemes körbefutó napszemüveget választani, mivel ezek jobban kizárják a szennyeződéseket és polleneket.
Emellett viseljünk széles karimájú kalapot vagy baseball sapkát, amelyek további hatékony védelmet nyújtanak a nap káros sugarai ellen.
3. Ne csak a naptól védjük a szemet!
Sokan nem gondolnak rá, de kertészkedés során is ajánlott védőszemüveget viselni, legyen szó fűkaszálásról, ásásról, ültetésről, metszésről, permetezésről vagy műtrágyázásról. A megfelelő védőszemüveg kényelmes, pontosan illeszkedik, nem akadályozza a látást, és hatékonyan védelmet biztosít a szálló növényi részek, kemikáliák, vagy épp a felcsapódó kődarabok ellen. „Sajnos erre az egyszerű védelemre sokan nem gondolnak a tavaszi kertrendezés közben, ezért ilyenkor a szemsérüléssel kapcsolatos balesetek elszenvedői megszaporodnak az ügyeleten. A védőszemüveg használatával nem csak a sérüléseket akadályozhatjuk meg, de annak a valószínűségét is csökkentjük, hogy piszkos, vegyszeres kézzel dörzsöljünk bele a szembe.” – teszi hozzá Dr. Nagymihály Attila.
4. Kizárólag tiszta kézzel érjünk az arcunkhoz!
Kertészkedés, virágültetés közben a pollenek és egyéb allergének könnyen a kezünkre, majd onnan a szemünkbe kerülhetnek. Ezért különösen fontos, hogy piszkos kézzel soha ne érintsük meg az arcunkat, és kézmosás nélkül ne dörzsöljük a szemünket! Az alapos kézmosás segít megelőzni a szemirritációt és az allergiás reakciókat.
5. Figyeljünk rá, hogy nedvesen tartsuk a szemünket!
A napsütés és a klíma könnyen kiszáríthatják a szemünket, ezért fontos, hogy a szemfelszín egész nap megfelelően hidratált legyen. Ebben segít a tartósítószer-mentes műkönny. Emellett a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás is hozzájárul a szem egészségéhez. Érdemes mindig tartani a táskánkban egy tubus műkönnyet, amely nem csak a hidratálásban segít, hanem a szemfelszínre került irritáló polleneket is lemossa.
6. Pislogjunk rendszeresen!
Kevesen gondolnak rá, de szemünk hidratáltságának megőrzéséhez hozzájárul az is, ha rendszeresen pislogunk. Gyakran megfeledkezünk erről a természetes folyamatról, különösen, amikor telefonunkat nyomkodjuk, számítógépen dolgozunk vagy tévét nézünk. Ilyenkor kevesebbet pislogunk a szükségesnél, ami szemszárazsághoz vezethet.
„A pislogás természetes élettani reakció, és fontos szerepet játszik szemünk egészségében: megvédi a szemet a kiszáradástól, valamint az irritáló anyagoktól. Minden alkalommal, amikor a szemhéjunk becsukódik, a könnymirigyek sós, valamint a meibom mirigyek olajos váladéka a szem felszínén végigterül, kiöblítve a kis porszemcséket, benedvesítve a szemfelszín szabadon lévő részét” – emeli ki Dr. Nagymihály Attila.
7. Egészséges táplálkozás és rendszeres mozgás
Az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás nemcsak az általános egészségünkre, hanem a szemünkre is jótékony hatással van. Az olyan élelmiszerek fogyasztása, amelyek gazdagok béta-karotinban, omega-3 zsírsavakban, C- és E-vitaminban, valamint luteinben, elengedhetetlenek a szem egészségéhez. Együnk rendszeresen sárgarépát, sütőtököt, olajos halakat, bogyós gyümölcsöket, citrusféléket, mandulát, avokádót, kelkáposztát, spenótot és tojást!
8. Pihenés, alvás, relaxáció
A szemünk egészségének megőrzéséhez is elengedhetetlen a megfelelő pihenés és relaxáció. Ha sok időt töltünk a számítógép képernyője előtt, az nagyon megerőltető a szemünknek. Egy hasznos tipp a 20-20-5 szabály alkalmazása: 20 percenként tartsunk 20 másodperces szünetet, és nézzünk 5 méternél távolabbra. Ez segít megelőzni a szemfáradtságot és azt, hogy túlerőltessük a szemet.
A minőségi alvás szintén kulcsfontosságú. Egy átlagos felnőtt számára napi 7-8 óra alvás ajánlott. Az esti pihenéshez hasznos lehet egy langyos szemmaszk használata, amely segít ellazítani a fáradt szemeket és serkenti a könnyfilm minőségét meghatározó mirigyek működését. Ez a kis rituálé nem csak megnyugtató, hanem a szem egészségére is jótékony hatással van.