Bárki könnyen kiderítheti, melyik a domináns szeme – mert ahogy a kezeinket sem egyformán használjuk, úgy általában a két szemünk között is van különbség.
Tényleg létezik domináns szem?
Igen, általában egyik szemünkre egy kicsit jobban támaszkodunk a látás során. Az agyunk a látott kép feldolgozása során az egyik szemet előnyben részesíti. Bár nem kizárólagosan, de jellemző, hogy amelyik kezünkkel ügyesebbek vagyunk, azon az oldalon lévő szemünk lesz az, amelyik pontosabb információt közvetít az agyunknak a térbeli dolgokról.
Önnek melyik a domináns szeme? Derítse ki!
Az alábbi tesztek segítségével bárki könnyedén megállapíthatja, melyik szeme a „főnök”.
Háromszögteszt
Mutató- és hüvelykujjunkkal háromszöget formálva nyújtsuk ki mindkét karunkat előre. Nézzünk át ezen a háromszögön és figyeljünk meg egy távoli tárgyat. Ezt követeőn először csukjuk be az egyik szemet, majd a másikat.
Ha a tárgy a bal szemnél marad a háromszög közepén, akkor az a domináns, ha a jobb szemnéll, akkor az.
Ujjteszt
Hüvelykujjunkat vagy mutatóujjunkat felfelé tartva nyújtsuk ki az egyik karunkat. Ezt követően takarjunk ki egy távoli tárgyat az ujjunkkal és fókuszáljunk rá. Csukjuk be először a bal, majd a jobb szemet.
Az a domináns szemünk, amelyik oldalon úgy láttuk továbbra is, hogy az ujjunk takarja a tárgyat.
Mire van hatással a domináns szemünk?
Bár nem is gondolnánk, de mindennapi életünk során számos olyan tevékenységünk van, melyet meghatároz, hogy melyik szemünk a domináns. Ilyen például a vezetés közbeni térbeli tájékozódás, a főzés vagy épp a barkácsolás. Fényképezés közben is automatikusan a domináns szemünket használjuk. De meghatározó a célzást igénylő sportoknál is, például a céllövészetben, golfban és a labdajátékoknál is.
“A szemdominancia ismerete különösen fontos lehet azok számára, akik speciális látáskorrekciót igényelnek, vagy akik látásjavító szemműtétre készülnek. A műtét tervezésénél fontos figyelembe venni a domináns szem szerepét. A műtéti végeredménynél arra kell törekedni, hogy a domináns szem maradjon az élesebb, mert ettől eltérő eredmény zavarni fogja a páciens komfortérzetét” – mondja Dr. Nagymihály Attila szemész szakorvos..
Mindenkinek van domináns szeme?
Általában igen, vannak azonban speciális esetek is. Kevert dominanciájú szemről akkor beszélünk, ha a közeli és távoli fókusznál más-más szem dominál.
Létezik azonban olyan eset is, amikor valakinek nem a kézdominanciájával megegyező a szemdominanciája, hanem például egy jobb kezes embernek a bal szeme dominál. Ez a keresztdominancia, ami a mindennapokban egyáltalán nem okoz problémát, mert akinek ilyen jellegű látása van, az eleve így tanulta meg a mozgás- és a térbeli koordinációt.