A glaukóma, más néven zöldhályog, globálisan a második leggyakoribb oka a vakságnak, több mint 80 millió embert érint világszerte. Mivel a zöldhályog a látóideg rostjainak fokozatos pusztulását okozza, ezért ha nem kezelik, a látás teljes elvesztéséhez vezethet. A szem belső nyomása, kritikus szerepet játszik a glaukóma kockázatának meghatározásában.
Kiket veszélyeztet a glaukóma?
A glaukóma kockázati csoportjába tartoznak: akik magas szemnyomással küzdenek; életkor szerint pedig azok, akik már betöltötték a 60. életévüket; afrikai származásúaknál pedig már 40 éves kor után érdemes különös figyelmet fordítani rá. Továbbá veszélyeztetettek azok is, akik családi anamnézisében szerepel a betegség. A magas kockázati csoportba tartozók számára különösen fontos, hogy évente részt vegyenek szemészeti szűréseken, ezzel megelőzve a lehetséges látásvesztést.
Milyen szerepe van a szemnyomásnak a glaukóma vizsgálatában?
Az intraokuláris nyomás (IOP) elengedhetetlen a szem megfelelő működéséhez és formájának fenntartásához. Ez a nyomás a szem elülső részében lévő csarnokvíz termelődésének és kiürülésének egyensúlyából adódik, normális esetben 10 és 21 mmHg (higanymilliméter) között mozog. A szemnyomás természetes ingadozása normális, azonban ha tartósan a normál értékeken felül marad, aggodalomra ad okot, mivel ez károsíthatja a látóideget. A látóideg az a struktúra, amely a szemben lévő vizuális információt az agyba továbbítja. Károsodása a látómező beszűküléséhez vagy akár vaksághoz is vezethet.
A szemnyomásnak tehát döntő szerepe van a glaukóma kezelésében. A nyomás szabályozásával megelőzhető vagy késleltethető a betegség előrehaladása, így javítható a páciens életminősége.
A zöldhályog típusai
A glaukómának számos változata létezik, közülük a legtöbbet diagnosztizált az elsődleges nyitott zugú glaukóma. Ez a típus gyakran tünetmentesen fejlődik, és csak a későbbi stádiumokban okoz jelentős látásromlást.
Másik formája az akut zárt zugú glaukóma, amely akkor fordul elő, amikor a csarnokvíz-elvezető csatornák hirtelen elzáródnak, ami a szemnyomás azonnali és drasztikus növekedéséhez vezet. Ez a típus ritkább, viszont azonnali orvosi beavatkozást igényel, mert a glaukómás rohamok gyorsan végleges látásvesztést okozhatnak.
Dr. Nagymihály Attila kiemelni: „Annak ellenére, hogy a glaukóma 80 millió embert érint a földön, a vele kapcsolatos egészségtudatosságban nem járunk élen. Ezért is nagyon fontos a World Glaucoma Week, mely minden év márciusában igyekszik felhívni a figyelmet a betegségre. Fontos tudni, hogy bár a magas szemnyomás fontos kockázati tényező, mégsem csak ez határozza meg a betegséget. Normál szemnyomás mellett is kialakulhat zöldhályog, és fordítva, a magas szemnyomás esetén sem feltétlenül biztos, hogy zöldhályogja lesz az egyénnek. Emiatt fontos, hogy akik a kockázati csoportba tartoznak, azok évente járjanak szemészeti szűrővizsgálatra, hogy a glaukóma korai szakaszában születhessen diagnózis”
Hogyan kezelhető a zöldhályog?
Bár a magas szemnyomás tekinthető a glaukóma egyik legjelentősebb tünetének, önmagában még nem elég a betegség diagnosztizálásához. A zöldhályog diagnózisához több faktort is számításba kell venni, többek között a látóideg állapotát, a látótér, a csarnokvíz elvezetési szögének, helyének vizsgálatát, valamint a szaruhártya vastagságát.
Amennyiben valakinél glaukómát diagnosztizálnak, az illetőnek élete végéig rendszeres szemészeti vizsgálatokon kell részt vennie. Szakszerű kezeléssel megelőzhető a látás további romlása és a teljes látásvesztés.
Összefoglalva, a glaukómával diagnosztizált betegnek élete végéig folyamatos és alapos szemészeti vizsgálatokra és gondozásra van szüksége, hogy elkerülje a látás további romlását vagy akár teljes elvesztését. „A kezelés célja a glaukóma minden típusában a szemnyomás csökkentése vagy a magas szemnyomást kiváltó ok megszüntetése. A szemnyomást konzervatív kezeléssel (legtöbbször szemcseppel), lézeres, illetve egyéb sebészeti beavatkozással lehet csökkenteni. Elsőként leggyakrabban a szemcsepp-kezelést írjuk elő, ezek rendszeres és pontos alkalmazása nagyon fontos. Ha a szemcsepp nem elégséges, mérlegelni kell a műtéti beavatkozás előnyeit és kockázatait is.” – fűzi hozzá Dr. Nagymihály Attila.