Orrfolyás, fejfájás, tüsszögés, köhögés, egy kis láz – hiába ‘csak’ egy közönséges megfázásról van szó, a lüktető arcüreg és gyengeség miatt sokszor az ágyból sem tudunk kikelni. Az átlagost meghaladó papírzsebkendő használaton túl azonban szemészeti problémákat is kiválthatnak vagy felerősíthetnek ezek a felső légúti megbetegedések.
A jól bevált módszerek, családi praktikák, teázás, köhögés és fájdalomcsillapítók, esetleg infralámpázás mellett viszont a szemünket érintő tünetekről hajlamosak vagyunk megfeledkezni. Összeszedtük a leggyakoribb tüneteket és a kezelési lehetőségeket, hogy minél gyorsabban, hatékonyabban tudja kezelni felmerülő problémákat.
A megfázás hatása a szemre
„Amikor megfázunk, szervezetünkben a fehérvérsejtek olyan anyagokat termelnek, amelyek az orrnyálkahártya gyulladását és az orrüregben futó erek kitágulását okozzák. Emiatt dugul el és folyik az orrunk. Ugyanez a folyamat megy végbe a könnycsatornában, ami így beszűkül, és a könny – ami normál működés mellett a könnycsatornán keresztül folyik el az orr irányába – felhalmozódik a szemben és fokozott könnyezést eredményez. Ezért amikor influenzával és megfázással küzdünk, a szemünk is könnyezik, váladékot termel és diszkomfort érzetet okoz.” Dr. Nagymihály Attila segítségével összeszedtük, milyen hatása van a megfázás a szemünkre, és hogyan enyhíthetünk ezen a kellemetlen állapoton.
A ‘rózsaszín szem’ lefedi a kötőhártya-gyulladás minden formáját, amely lehet vírusos vagy bakteriális vagy akár allergia okozta. A megfázást és influenzát egyik leggyakrabban kísérő szemet érintő betegség a kötőhártya-gyulladás, aminek következtében a szemfehérje bepirosodik. A megfázás esetében, ugyanaz a vírus, ami a náthát okozta, kiválthat kötőhártya-gyulladást is. Bár a megfázáshoz hasonlóan nem kifejezetten veszélyes megbetegedés, rendkívül kellemetlen, hiszen a könnyezés mellett idegentest érzést is tapasztalhatunk és a szemhéjak is megduzzadhatnak. Érdemes azt is észben tartani, hogy a kötőhártya-gyulladás, kifejezetten fertőző, amilyen könnyen mi elkaptuk, – cseppfertőzéssel – ugyanolyan könnyen tovább is terjesztehetjük.
A fáradékonyság és a gyengeség is jelzi, hogy megfázás során az egész testünk sebezhetővé válik. Ilyenkor a szemen például az égő, viszkető érzés jelezheti, hogy a testünket jobban megviseli a fertőzés, mint gondoltuk. Ezeket a tüneteket elsősorban a szemszárazság idézi elő, ennek hatására pedig úgy érezhetjük állandóan dörzsölnünk kell a szemünket, hogy enyhíteni tudjuk a tüneteket. Bármennyire is erős a késztetést, az erős dözsölést érdemes elkerülni, mivel gyakran éppen az ellenkezőjét érjük el vele; fokozzuk a viszketést, sőt, akár a szemgolyó felső hámrétegét is felsérthetjük, ezzel növelve a további fertőzések esélyét.
Ha egyébként nem is vagyunk rá érzékenyek, egy megfázás vagy influenza során szinte biztosan találkozunk a fejfájással. Ennek egyik leggyakoribb kísérő tünete, hogy a szemünk érzékennyé válik a fényre. Ilyenkor azzal tudunk a legegyszerűbben terhet levenni a szemekről, ha korlátozzuk a digitális eszközök – telefon, számítógép és tévé – előtt töltött időt.
Mit tehetünk?
Az esetek nagy többségében a megfázásos és influenzás tünetek, intenzív kezdet esetén is, nagyjából 5-7 nap alatt elmúlnak, de természetesen ilyen esetekben is előfordul, hogy akár 2-3 hétig velünk maradnak a szemeket érintő kellemetlen tünetek. Általában ezek is elmúlnak, orvosi beavatkozás nélkül, de van néhány praktika, melynek segítségével enyhíthetjük a tüneteket és felgyorsíthatjuk a gyógyulást.
- Pihenés és pihentetés: A leggyakoribb tanács ilyenkor, hogy pihenjünk eleget, és ez nem véletlen. A megfelelő pihenés elengedhetetlen annak érdekében, hogy a test megfelelően tudjon regenerálódni és erősödjön az immunrendszer, hogy leküzdje a fertőzést.
- Hideg borogatás: A bőrpírt, a duzzanatot és viszketést is enyhíthetik a felforralt, majd lehűtött borogatások. Ilyenkor nem javasoltak a gyógynövényes (kamillás, körömvirágos, stb.) főzetek, mivel ezek allergizálhatnak, így tovább ronthatják a tüneteket.
- Műkönny: Gyógyszertárban, vénymentesen is elérhetőek különböző műkönnyek, amelyek enyhíteni tudják a szemszárazságot. A hűsítő hatás érdekében ezeket is lehet hűtőben tárolni.
- Szteroidos, antibiotikumos szemcseppek: Az előzőektől eltérően ezeket a készítményeket csak orvos írhatja fel és csak orvosi felügyelet mellett alkalmazhatóak, de a szteroidos szemcseppek segíthetnek a megfázást és influenzát kísérő szemészeti gyulladások és megbetegedések kezelésében. A bakteriális felülfertőződés esetében a szemész antibiotikum tartalmú szemcseppes kezelést is előírhat.