Sokan azt veszik észre, hogy a hideg téli időszakban, például sétálás, korcsolyázás vagy más szabadtéri aktivitás során szemük könnyezni kezd. Vajon mi ennek az oka, és van-e ezzel kapcsolatban bármi teendő, ha a szemünk rendszeresen könnyezik ezekben az esetekben?
A szemünk egészséges működéséhez elengedhetetlen a megfelelő könnytermelés. Ez védi a szemet a kiszáradástól és a káros anyagoktól. A szokásosnál nagyobb könnytermelés azonban zavaró lehet, különösen téli sportok vagy kirándulások alkalmával.
Vajon normális, ha a szeme könnyezik a hideg időben?
Dr. Nagymihály Attila, szürkehályog specialista, a Budai Szemészeti Központ orvos-szakmai vezetője elmagyarázza: „Hideg napokon a kinti levegő szárazzá válik, a száraz levegő hatására pedig a könny gyorsan elpárolog a szem felszínéről. Erre válaszul a könnymirigyek automatikusan több könnyet termelnek, hogy szemünket megfelelően nedvesen tartsák. Bármennyire is zavaró, a téli napokon tapasztalható fokozott könnyezés azt jelzi, hogy szemünk egészséges és a könnymirigyek úgy működnek, ahogyan kell: a hideg levegőben elpárolgó kenőanyagot újrapótolják. Ez a megnövekedett könnytermelés néha több lehet, mint amennyit a szemünk kezelni tud, aminek eredményeképpen a felesleges könnycseppek folyamatosan túlcsordulhatnak.”
Nem csak a kültéri hideg miatt könnyezhetünk többet. A fűtött beltéri helyiségek száraz levegője szintén fokozott könnytermelést válthat ki.
Hogyan védjük szemünket a hidegben?
A túlzott könnytermelés kezelése hasonló lehet a szemszárazságéhoz. Összegyűjtöttünk néhány tippet az elkerülésére:
Viseljen szemüveget vagy napszemüveget! Ezek segíthetnek megelőzni a szem kiszáradását és a könnyezést. A kontaktlencsék használata helyett szemüvegre váltás előnyös lehet hideg időben.
- Figyeljünk oda a szem hidratálására! Bár ellentmondásosnak tűnhet, a műkönnyek használata csökkentheti a szem felesleges könnytermelését.
- Párásítsuk a belső tereket! A megfelelő páratartalom fenntartása csökkenti a szem irritációját és gyulladását, megakadályozza a könnyréteg túlzott párolgását.
- Pislogjunk többet! A tudatos gyakori pislogás szintén segít fenntartani a szem hidratáltságát.
Mikor keressünk fel szakorvost?
A hideg időben történő könnyezés gyakran a szemszárazságra adott természetes reakció. Ha azonban a körülményektől függetlenül folyamatosan könnyezünk, az az epiphora, azaz a könnycsorgás jele is lehet. Ha a könny nem tud megfelelően elfolyni a könnycsatornákon keresztül, akkor folyamatos könnyezést tapasztalhatunk. Ekkor a tartósan könnyező szemek mellett egyéb tünetek is jelentkezhetnek, különösen hideg, szeles időben:
- vörösödés a szemen,
- duzzanat,
- homályos látás,
- szemfáradtság,
- váladék a szem környékén,
- nehézségek a kontaktlencse viselésekor.
Dr. Nagymihály Attila tanácsa, ha a megnövekedett könnytermelés mellett további tünetek is jelentkeznek, érdemes szemészeti konzultációra jelentkezni.