Manapság a repülés egyre népszerűbb legyen szó akár hosszabb vakációról, akár egy gyors városnézésről. De vajon befolyásolja a gyógyulást, ha a szemműtét után repülővel útra kelünk?
Nem ritka, hogy egy kedvező árú repülőjegy-ajánlat miatt már hónapokkal előre beütemezzük az utazásunkat. Egy váratlan egészségügyi probléma miatt szükségessé váló szemészeti beavatkozás, azonban gyökeresen változtathatja meg az utazási terveinket. Vagy akár a fordítottja is igaz lehet, hogy pont egy kedvező árú szemműtét miatt szállunk repülőre.
Dr. Nagymihály Attila a Budai Szemészeti Központ intézetvezető főorvosa szerint a legfontosabb ebben az esetben is az elővigyázatosság!
„Mivel a szem nagyon kényes szerv, egy sebészeti beavatkozás után minden téren elővigyázatosság szükséges a megfelelő regeneráció érdekében, ezért mindenben kövessük orvosunk utasításait. Egyes szemműtéteket követően a repülés közben kialakuló nyomásváltozás, a repülőgép belsejében kialakuló száraz levegő befolyásolhatja a látásunkat. Fontos, hogy mielőtt jegyet vásárolunk, tájékozódjunk a műtét után mikor szállhatunk repülőre, valamint, hogy a nyári utakra jellemző vízparti tevékenységeket nem kell-e korlátozni. Szemműtétek után általában egy hónapig nem javasolt sem uszodai, sem természetes vízben fürdeni.”
Milyen kockázatai lehetnek a repülésnek a szemműtétet követően?
Egy egyszerű szemműtét után nem jelent különösebb kockázatot a repülés! A repülés során a fő gondot a szemszárazság okozza, melyet a kabin alacsony páratartalma idéz elő. Hosszabb repülős utazások esetén a szemek tovább vannak kitéve ennek a száraz környezetnek, így nagyobb terhelés éri a szemet, mint rövidebb utazások során. Bár a szemszárazság önmagában nem hátráltatja a műtétből való felépülést, kellemetlen érzést okozhat, mely arra késztetheti az embert, hogy megdörzsölje a szemét – ezt azonban számos szemészeti beavatkozás után hetekig el kell kerülni! Ezért ha műtét után repülőre szállunk, mindenképp tartsunk magunknál tartósítószermentes műkönnyet, és alkalmazzuk rendszeresen!
Mikor repülhetünk a különböző szemműtétek után?
A válasz műtét típustól függ. A lézeres szemműtét után például már másnap repülhetünk, míg retinaműtét után körültekintőbben kell eljárnunk.
Lézeres szemműtét: Az ilyen beavatkozások általában nem okoznak gondot repülés szempontjából, a beavatkozás eredményét nem befolyásolja a fellépő nyomásváltozás. Így akár már másnap is repülhetünk.
Szürkehályog-műtét: A repülés biztonságosnak számít a szürkehályog műtét után is, de nagyon fontos, hogy minden esetben pontosan betartsuk az orvos utasításait!
Szaruhártya-gyulladás (keratitis): A száraz levegő súlyosbíthatja a gyulladás tüneteit, ezek enyhíthetők szemcseppel. A repülés biztonságos ebben az esetben is.
Retinaműtét: Ennél a beavatkozásnál a szemész orvos a szem belső részét, az üvegtesti teret, gázzal tölti ki a gyógyulás elősegítése érdekében. Mielőtt azonban repülőre szállnánk, meg kell várni, amíg ez a gáz teljesen kiürül. A repülés alatti nyomásváltozás veszélyes lehet, ha a gáz még nem szívódott fel teljesen (ez búvárkodás esetén is érvényes). A gáz felszívódása általában 3-4 hetet vesz igénybe. Egyes esetekben az orvos szilikonolajjal töltheti fel a szemet gáz helyett. Ekkor már egy héttel a műtét után biztonságosan repülhetünk. Mivel a retinaműtétek indokai különbözőek lehetnek, mindig fontos az utazás előtti konzultáció a kezelőorvossal.
Egyéb szemműtétek: A szemen vagy a szemhéjon elvégzett műtéti beavatkozások, mint a szemhéjplasztika vagy a kúszóhályog eltávolítás után általában nincs kockázata a repülésnek. Viszont az utazás előtt célszerű megvárni a varratok eltávolítását.
Mire figyeljünk oda kiemelten a szemműtét után?
Ha szemműtét utáni első hetekben repülőre szállunk, érdemes betartani a következő tanácsokat:
- Kövessük pontosan a szemorvos utasításait!
- Csomagoljunk műkönnyet, hogy megelőzhessük a szemszárazságot!
- Kerüljük a szem dörzsölését, így csökkenthetjük a fertőzés kockázatát.
- Legyen nálunk antibakteriális kézmosó, amivel fertőtleníthetjük a kezünket a szemcsepp használata előtt.
A szemműtét után való repülés az esetek nagy részében teljesen biztonságos, de fontos, hogy pár extra óvintézkedést megtegyünk és elővigyázatosak legyünk!