Színlátászavar – Ön észreveszi az érett, piros gyümölcsöt a fán?
A színlátászavar gyakoribb, mint gondolnánk
Színvakság, színtévesztés, színlátászavar… többen küzdenek a talán csak hallomásból ismert problémával, mint gondolnánk. Kb. minden 12. férfi és minden 100. nő színtévesztő. A színlátás zavara legtöbször veleszületett probléma. Színvakságról akkor beszélünk, amikor egyáltalán nem érzékelünk színeket, de amikor “csak” valamelyik színérzékelő pigment irányában van eltolódás, akkor az illető színtévesztő. Világszerte körülbelül 300 millió ember küzd színvaksággal, ami nagyjából megfelel az Egyesült Államok teljes lakosságának!
Először is, ismerjen meg 5 érdekességet a színtévesztésről:
A kisbabák, amikor megszületnek, nem látnak színeket, ezért is fejlesztőek számukra a kontrasztosabb színek. Ahogy nőnek, színlátásuk javul, nagyjából 6 hónapos korukra pedig teljesen kifejlődik. Az általános szín-megkülönböztetési képességünk 20 éves korunkra éri el csúcsát, majd ismét hanyatlásnak indul.
Csak városi legenda, hogy a kutyák fekete-fehérben látnak, valójában inkább kék-sárga színskálán mozog a látásuk.
A piros-zöld színtévesztők legtöbbször a barna és zöld színeket nem tudják megkülönböztetni, így nagy meglepetések szokták érni őket az ételek színével kapcsolatban. Szintén nehezen tudnak különbséget tenni a zöld és a sárga között, ezért bizonytalanok lehetnek például abban, mikor érett a banán!
Képzeljük csak el, milyen egyedi szivárványokat láthatnak a színtévesztők!
Közbiztonsági szempontból felmerülhet a kérdés, hogy hogyan látják a színtévesztők a jelzőlámpa fényeit. A zöld lámpa lehet számukra fehér vagy kék is, míg a piros és sárga lámpa egymáshoz hasonlíthat.
A színtévesztés fokozatai
A színlátászavar általában ugyanolyan mértékben érinti mindkét szemet, a látásélességet nem befolyásolja, és általában az idő előrehaladtával sem változik. “Egy egészséges emberi szem retinájában kétféle fotoreceptor található: a csapok képesek a színeket felismerni, a pálcikák pedig a szürkületi látásért felelősek, a fekete-fehér különböző árnyalatait ismerik fel” – magyarázza Dr. Nagymihály Attila.
A színtévesztés mértéke az enyhétől a súlyos fokozatig terjedhet. Sokan csak egy alaposabb szemészeti vizsgálaton szembesülnek a problémával. Előfordulhat azonban, hogy a gyermekünknél már akkor észrevesszük, hogy valami nincs rendben a színlátással, amikor nem tud különbséget tenni a hasonló színek árnyalatai között. Ebben a korban – és később is – leggyakoribb a piros-zöld, vagy épp a kék-sárga színtévesztése: ennek azonosításában az ún. Ishihara-tábla (“baboskönyv”) lehet segítségünkre, amelyben a lapokon azonos világosságú, de különböző színű és méretű kör alakú foltokból számok vagy betűk rajzolódnak ki, melyeket jó színlátás esetén könnyű beazonosítani. Olyan munkáknál, ahol fontos, hogy az illető ne legyen színtévesztő, műszeres mérést is végeznek a szakemberek az ún. anomaloszkóppal, amely a színtévesztés súlyosságát is meg tudja állapítani.
De mit is látnak a színtévesztők?
A hétköznapokban gyakran összekeverjük a színtévesztést és a színvakságot, amiből – hibásan – arra következtethetünk, hogy a színtévesztők csak fekete-fehérben látják a világot. Valójában túlnyomó többségük látja a színeket, csak sokkal kevesebb árnyalatot képesek felismerni, mint egy normál színlátó. A vörös-zöld színtévesztésen kívül nehézséget jelenthet a sárga és a narancssárga, a zöld és a barna, a rózsaszín és a szürke, vagy a kék és a lila megkülönböztetése is. Emiatt, aki színtévesztéssel küzd, lemaradhat a részletekről, vagy nem vesz észre a környezetében olyan dolgokat, amelyek normál színlátás esetén jól láthatóak például egy érett piros almát a fán, amit zöld levelek vesznek körül.
A színvakság okai és kezelése
A színvakság – amikor a beteg egyáltalán nem ismer fel színeket – legjellemzőbb oka egy anyáról fiúra öröklődő genetikai rendellenesség. Vannak, akik különböző betegségek következtében válnak színvakká, például a retina hibái, cukorbetegség, sclerosis multiplex, de a színvakság az öregedés, vagy egyes gyógyszerek mellékhatásaként is kialakulhat. A színvakság sajnos nem gyógyítható, azonban léteznek olyan speciális szemüveglencsék (színtévesztést korrigáló szemüvegek) amelyek használatával a színvakok is képesek megtapasztalni a színlátás élményét. A környező világ elszürkülését azonban okozhatja szürkehályog probléma is, ami nem a szemben található receptorok hiányából, hanem a szemlencse elhomályosodásából adódik. Ez az állapot egy egyszerű szemlencse műtéttel orvosolható és a kontrasztos színlátás élménye visszaszerezhető. Szürkehályogműtétet Dr. Nagymihály Attila is végez a Budai Szemészeti Köztpontban. Árainkról az alábbi listában tájékozódhat.