A várandósság során a hormonális változásokkal együtt bizony jelentkezhetnek nemkívánatos tünetek a látással kapcsolatban is. Ilyenkor a legtöbb nő arról számol be, hogy a látásuk kevésbé éles, a távoli tárgyak homályosak, elmosódottak, sőt, gyakorta szemszárazságot tapasztalnak. Az állapotos időszakban készített szemészeti vizsgálatokon ráadásul akár dioptria eltérés is mérhető.
„Nem ritka panasz a várandósság alatt, hogy a látás életlenebbé válik és a kismamák enyhe látásromlásról számolnak be. Ha ilyet érzékel, nem kell megijedni! A látás a szülés, de legkésőbb a szoptatási időszak végére helyreáll” – mondja Dr. Nagymihály Attila.
Mi okozza a látásromlást?
A terhesség alatt jelentkező életlen látásnak több oka lehet:
- Csökkent könnytermelés: A terhességi hormonok befolyásolják a könnytermelést, amely szemszárazságot és szemirritációt eredményez. Mindemellett a könnyfilm rétegének részleges hiánya akár fél dioptriányi látásromlást okozhat, de ez nem jelent tartós elváltozást. A könnytermelés a terhesség, illetve szoptatás befejezésével rendeződik, így nem tanácsos ez idő alatt szemüveget feliratni vagy erősebb lencsére váltani. Amit érdemes viszont kipróbálni, az a tartósítószer-mentes műkönny rendszeres használata, amely teljességgel biztonságos a várandósság idején is, hiszen sem a kismamára, sem a magzatra nem fejt ki káros hatást.
- Szaruhártya eltérés: A korábban említett hormonok felelősek továbbá a testben kialakuló folyadék felhalmozódásért, amely általában a láb megduzzadását is okozza. A halmozódás a szaruhártya görbületének, vastagságának megváltozásához egyaránt vezethet, vagyis könnyedén okozhat szemérzékenységet.
- Romló perifériás látás: Nincs teljesen egyértelmű magyarázat arra, miért csökken egyes kismamáknál a látómező, de valószínűleg ezt a tünetet is a terhességi hormonok okozzák. Ilyen esetekben sem kell megijedni, mindenesetre ajánlott felkeresni egy szemész szakorvost a komolyabb problémák kizárása érdekében. Amennyiben kizárólag a terhességi hormonoknak tudható be a változás, akkor a látótér szűkület csak átmeneti, a baba születése után a látás újra normalizálódik.
Mit tehetünk a homályos látás ellen?
- Használjunk műkönnyet!
Szemszárazság esetén javallott a patikákban kapható komplexebb összetételű, tartósítószermentes műkönny használata. - Kíméljük a szemünket!
Olvassunk megfelelő világítás mellett, illetve próbáljuk meg nem erőltetni a szemünket! Amíg nem érezzük megfelelőnek látásunkat, lehetőleg kerüljük a vezetést, továbbá a zavarónak ható kontaktlencsét is célszerű lehet néhány hónap erejéig szemüvegre cserélni.
Mikor érdemes orvoshoz fordulni?
„Aki lézeres látásjavító szemműtétet tervez, az mindenképpen csak a szülés után – szoptatás esetén pedig a szoptatási időszak végén – jelentkezzen alkalmassági vizsgálatra. Aki pedig már átesett lézeres szemműtéten, az várjon fél évet a gyermekvállalás előtt, mert a terhességi hormonok a műtét utáni regenerálódást, vagyis a látásjavítás tervezett eredményét is befolyásolhatják” – tanácsolja a szemorvos.
„Habár a terhesség alatt jelentkező enyhe látásromlás normális, a hirtelen látásváltozások néhány esetben komolyabb problémát is jelezhetnek. Ilyen például a cukorbetegség vagy a terhességi magas vérnyomás. Aki hirtelen homályossá váló látást vagy egyéb látásváltozást tapasztal a terhesség alatt, mindenképpen tájékoztassa a kezelőorvosát, aki valószínűleg javasolni fogja a szemészeti kivizsgálást” – összegzi Dr. Nagymihály Attila.
Amennyiben Ön jelenleg várandós, nem javasolt alkalmassági vizsgálaton részt vennie, korábbi tapasztalatai alapján azonban nyugodtan kitöltheti online kérdőívünket. Ha pedig további kérdései, aggályai merülnének fel látásával kapcsolatban, vegye fel velünk a kapcsolatot!