Elgondolkodott már azon, vajon a munka során elvégzett feladatok, vagy valami egészen más okozza a fáradtságot, kimerültséget? Közérzetünket bizony jelentősen befolyásolja, milyen környezetben dolgozunk. A megfelelő elrendezés elősegíti a hatékony munkavégzést, miközben szemünket, sőt, egész testünket is kímélhetjük a megerőltetéstől.
Az irodai ergonómia jelentheti a megoldást
Az irodai ergonómia tulajdonképpen a test és lélek igényeit szem előtt tartva alakítja ki a munkaterületet. Szerencsére egyre több cég fordít arra figyelmet, hogy ideális és inspiráló munkaállomást teremtsen dolgozóinak. Ezen túl a pandémia hatására egyre elterjedtebb az otthoni munkavégzés, így könnyebben valósíthatjuk meg saját igényeinkre szabott, idilli környezetünket.
Az ergonómia hatása a látásunkra
„Korunk embere nemcsak a munka során, de szabadidejében is rengeteg digitális tartalmat fogyaszt és az ébren töltött órák nagy részét valamilyen képernyő előtt tölti. Ha huzamosabb ideig nézzük a monitorunk, telefonunk kijelzőjét, a szemünk stresszként éli meg a terhelést. Kimutatták, ha a digitális kijelzőre fókuszálunk, kevesebbet pislogunk. Ez pedig szemszárazságot, fáradtságot, száraz, vörös szemet eredményezhet, de előfordulhat homályos látás is, sőt, átmeneti változást okozhat a színlátásban is.
Szemünket, agyunkat fárasztja és zavarja az erős fény és az apró betűkre fókuszálás. Ez nevezzük digitális szemfeszültségnek /digital eye strain/ vagy számítógépes látás szindrómának /computer vision syndrome/. Egy 2019-es összefoglaló tanulmány szerint a digitális tartalom fogyasztók 90%-a számol be a számítógépes látás szindróma egy vagy több tünetéről.
A kontaktlencse használók körében pedig mindig fokozottabban jelentkezik a probléma” – fejti ki Dr. Nagymihály Attila.
A szemészeti aggályokon túl a görnyedés okozta váll-, nyak-, és hátfájás is jelentős probléma napjainkban. Mindezt sajnos a rossz testtartás mellett akár a nem megfelelő magasságban elhelyezett számítógép is okozhatja. Mindenképp érdemes a látásunkat is ellenőriztetni, mert lehetséges, hogy egy fel nem tárt szemészeti probléma (távollátás vagy időskori szemromlás) áll a háttérben és emiatt hajolunk túl közel, vagy nézzük gyakorta hunyorogva a képernyőt.
Hogyan alakítsuk ki a szemünk számára is megfelelő munkakörnyezet?
- Tegyük a képernyőt karnyújtásnyira és állítsuk nagyobbra a betűméretet, hogy könnyen olvasható legyen a szöveg.
- A képernyő tetejének szemmagasság alatt kell lennie, hogy inkább lefelé kelljen tekintenünk olvasás közben, így szűkebb a szemrés, kisebb felületen párolog a könny, kevésbé szárad a szemfelszín.
- Úgy állítsuk be a széket, hogy a talpunk teljesen egészében a padlót érje (vagy használjunk lábtartót), míg a combunk a padlóval párhuzamos legyen.
- Az egérnek és a billentyűzetnek ugyanazon a felületen, egymástól könnyen elérhető távolságban kell lennie. A kézfej és a könyök egy síkban helyezkedjen el.
- Ügyeljünk a képernyő megfelelő fényerejére, állítsunk be kékfényszűrő funkciót.
- Ha a munkahelyi környezetünk levegője túl száraz, használjunk párásítót, a szemünket pedig tartósítószer-mentes műkönnyel nedvesítsük. Ilyen környezetben érdemes hanyagolni a kontaktlencsét és szemüvegben dolgozni inkább, mivel a kontaktlencse fokozza a szemszárazság tüneteket.
- Győződjünk meg arról, hogy a szoba, iroda világítása erősebb, mint a monitor fényereje.
- A képernyő és az ablak merőleges szöget zárjanak be, így nem tükröződik vissza zavaró fény a monitorról.
Az ergonómikusan berendezett munkakörnyezet sokat javíthat a koncentráción, ám így sem javasolt órákon át a képernyőt nézni. Ha szeretnénk szemünket tehermentesíteni, célszerű alkalmazni az úgynevezett 20-20-20 szabályt, avagy 20 percenként, körülbelül 20 másodpercig fókuszáljunk olyan tárgyra, ami legalább 20 méter távolságra található.
Látásunk felbecsülhetetlen, ezért érdemes óvnunk szemeinket a káros hatásoktól!
Dr. Nagymihály Attila szürkehályog specialista, szemész szakorvos tapasztalatának köszönhetően rengeteg szakterületre rálátással bír, így általános szemészeti kérdésekben, szürkehályog gyanúja esetén, szürkehályog műtéttel kapcsolatban, nagyfokú dioptria esetén és időskori látásromlás kapcsán is bizalommal fordulhat hozzá! Tekintse meg árainkat.