A szemszárazság az egyik leggyakoribb szembetegség, ami akár tízből három embert érinthet. Tüneteti a homályos látás, a szúró, égő érzés, valamint a fényérzékenység.
Túl sok időt töltünk okostelefonjaink társaságában
Sokat árthatunk szemünk egészségének, ha a munkavégzés miatt órákat töltünk a monitor előtt, majd kikapcsolódás gyanánt a telefonunkon chatelünk, olvasunk, játszunk vagy fel-le görgetünk a közösségi oldalak hírfolyamain és nem figyelünk arra, hogy a monitor használat mellett rendszeresen pihentessük a szemünket. A virtuális térből érkező rengeteg információ az agyunkat és a szemünket egyaránt igénybe veszi.
Ha ismerős Önnek az, hogy összefolynak a betűk a szeme előtt és szúró, égő érzés alakult ki a szemében, akkor valószínűleg már Ön is tapasztalta a szemszárazságot. Ezek a tünetek a kontaktlencsések számára még kellemetlenebbek lehetnek. A szemfelszín kiszáradását a csökkent pislogási reflex is okozhatja, hiszen amikor olvasunk vagy valamire nagyon összpontosítunk, akkor mindig kevesebbet pislogunk.
Szemszárazság munka közben
A szemfelszín nedvesítéséhez 5-10 másodpercenkénti pislogás teljesen elégséges. Azonban a kutatások szerint azok, akik naponta több órákat töltenenk a képenyők előtt, ennél is kevesebbet pislognak percenként. Ez nem csupán a száraz szem kellemetlen érzéséhez vezethet, hanem akár fáradtságot és tompa fejfájást is okozhat. Kevesen tudják, hogy a képernyő előtti munkavégzést miniszteri rendelet is szabályozza. 50 perc után 10 percnyi szünetre fel kell állni a monitor elől és 6 óránál nem szabadna többet gép előtt tölteni egy nap.
Azoknak, akik hosszú órákat töltenek a számítógép előtt azt ajánljuk, hogy a rendszeres szünetek mellett, figyeljenek oda a monitor megfelelő beállítására is. A szemszárazság csökkentésében az is segíthet, ha úgy helyezzük el a képernyőt magunk előtt, hogy inkább lefelé kelljen néznünk, ezáltal szűkebbé válik a szemrés és kisebb felületen párolog a könny.
Szemszárazság kezelése
A szemszárazság különböző okokból is kialakulhat, pont ezért a megfelelő kezelése is többrétű.
Az egyik gyakori oka a csökkent könnytermelés, ami kialakulhat a könnymirigy betegségei (pl. gyulladás, sérülés, daganat, hegesedés) miatt, de bizonyos gyógyszerek (pl. szteroid, hormonpótló terápia, magas vérnyomásra szedett gyógyszerek) is okozhatják. Általában 45 éves kor felett jelentkezik, jellemzően a nők körében, ami hormonális változásokra vezethető vissza.
A másik ok lehet a fokozott könnyfilm párolgás, elfolyás, ezeknek eredetei lehetnek a szemhéjak hibás állása, a krónikus szemhéjszél gyulladás, az A-vitamin hiány, a kontaktlencse viselése, a csökkent pislogás reflex, az allergia vagy bizonyos gyógyszerek használata (pl.: aknés bőr kezelés fiatal korosztályban).
A száraz szem az esetek többségében a megfelelő összetételű tartósítószer-mentes műkönnyel, szemgéllel jól kezelhető. Súlyosabb esetekben könnypont dugók behelyezése, könnypontok elzárására is szükség lehet, hogy a szaruhártya felszíne folyamatosan nedves maradjon.
Szemszárazság szemlencse műtét után
A szürkehályog műtét után is jelentkezhet a száraz szem érzése, azonban ez az esetek túlnyomó részében csak rövid ideig, néhány hónapig okoz kellemetlenséget. A szemszárazság minden típusú lézerkezelés vagy szemlencse műtét után előfordulhat. A beavatkozások után a szem regenerációjához egyénenként eltérő időre van szükség. Kisebb százalékban a műtét alatt használt szemhéjterpesztő is magyarázhatja a csökkent könnytermelést, mivel ez az eszköz kezelés közben kis nyomást helyez könnymirigyre.
Elsősorban műkönnyet szoktunk ajánlani a panaszok enyhítésére. A gyógyszertárban ezeknek széles választéka elérhető, mi egyénre szabottan, a páciens szubjektív panaszai függvényében választjuk ki a számára a legmegfelelőbbet. Emellett néha szükség lehet a szemhéjak langyos vizes borogatására is, vagy speciális szemmaszkkal történő melegítésére, valamint a szemhéjak óvatos masszírozására is.
Az intenzív pulzus fénykezelés (IPL) is jelenthet megoldás azoknak, akik a szemszárazsággal küzdenek, azonban ez csak a gyógyulási időszak letelte után alkalmazható.
A szemszárazság érzése a szemműtétek után általában ideinleges tünet. A szemüvegmentesség és az éleslátás öröme kárpótolja a pácienseket az apró kellemetlenségért.
A szemszárazság jelei az alábbiak:
- szúró, égő, viszkető érzés a szemben
- reggelre beszáradt váladék főként a belső szemzugban
- fényérzékenység
- szempír
- idegentest érzése a szemben
- a kontaktlencse viselése kényelmetlenné válik
- fáradt szem érzet éjszakai vezetéskor
- homályos látás vagy szemfáradtság
Érdekességek a szemszárazság témájában
- Az évek előrehaladtával természetes, hogy csökken a könnytermelés, épp ezért 50 éves kor felett a szemszárazság sokkal gyakoribb.
- A szemszárazság több nőt érint, mint férfit. A könnyhiány sok esetben alakul ki a terhesség alatt végbemenő hormonális változások következtében, illetve a fogamzásgátló tabletták szedése miatt és a menopauza alatt szedett gyógyszerek hatására is.
- A-vitamin hiánya is okozhat ilyen tüneteket. Szigorú diéták esetében előfordulhat, hogy túl kevés a A-vitamin juttatnak be a páciensek a szervezetükbe. Pedig az A-vitamin nagyon fontos szerepet játszik a látásunk egészségének megőrzésében. A legtöbb A-vitamin a májban, a brokkoliban, a sárgarépában, a tojásban és az omega-3-ban gazdag halakban található meg.
Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom