EGYEDI MŰLENCSÉK, AZ ÖN IGÉNYEIRE SZABVA
A műlencse (IOL – intraocular lens) kiválasztása kulcsfontosságú annak érdekében, hogy a műtét után optimális látási eredményt érjünk el.
A megfelelő lencsetípus kiválasztásához Dr. Nagymihály Attila az orvosi szempontok mellett figyelembe veszi az Ön életmódját, munkáját, mindennapos tevékenységeit, hobbiját stb. Ennek köszönhetően biztos lehet benne, hogy az igényeinek leginkább megfelelő lencse kerül beültetésre. Többek között emiatt is kiemelkedő szerepe van a műtétet megelőző alapos szemészeti vizsgálatnak!
A lencsekiválasztás következő lépése a pontos lencsetervezés. Lényege, hogy meghatározzuk, hogy az adott szemre egyedileg melyik a legjobb lencse, amellyel a tökéletes látás biztosítható.
A lencsetervezés szemészetünkön a világ egyik legpontosabb optikai lencsetervező eszközével, az Alcon cég Argos biométerével történik. Ezt az eszközt a szürkehályog műtéteknél és tisztalencse cserénél használt műlencsék precíz tervezésére fejlesztették ki. A csúcstechnológiás diagnosztikai eszköz megméri a pontos lencsetervezéshez szükséges kulcsfontosságú szemészeti paramétereket. A biométer előnye még, hogy gyors adatfelvételt tesz lehetővé, így idősebb, nehezen fókuszáló páciensek mérését is hatékony végzi. A szemlencse műtét során az Alcon cég Verion rendszere biztosítja, hogy az Argos eszközzel megtervezett lencseimplantátumot a megfelelő helyre pozícionálja a sebész. A tórikus műlencsék beültetésénél ez az integrált rendszer teszi lehetővé a lencse pontos elhelyezését.

Szeretne egyedi, saját igényeire szabott műlencsét?
Anatómiai adottságaihoz és látásigényéhez igazodva segítünk az optimális lencse kiválasztásában.
Kollégáink várják hívást és személyreszabott információval szolgálnak.
ELÉRHETŐ MŰLENCSÉK
EGYFÓKUSZÚ, NYÚJTOTT FÓKUSZÚ ÉS TRIFOKÁLIS MŰLENCSE TULAJDONSÁGAIT ÖSSZEHASONLÍTÓ TÁBLÁZAT

TRIFOKÁLIS MŰLENCSÉK
A trifokális műlencse olyan továbbfejlesztett multifokális lencse, amely éles kétszemes látást biztosít a távoli, a közép és a közeli távolságra is. Kényelmes megoldást jelent, hisz a trifokális műlencsét választók 80%-ának szükségtelenné válik a szemüveghasználat a mindennapokban. A páciensek 20%-ának a monitor távolsághoz a kezelést követően is igénye lehet szemüvegre, mivel az agy nem minden esetben alkalmazkodik jól ehhez a köztes fókusztávolsághoz a műlencsével. Távolra és közelre azonban ők is jól látnak majd szemüveg nélkül.
A trifokális lencsék nagyon sok embernek nyújthatnak tökéletes látást. Az ideális jelölt olyan 50 éve feletti személy, aki szemüveget hord közelre és esetleg távolra is, de nem szereti a szemüvegviselést. Nem számít,hogy van-e szürkehályogja vagy nincs, mindkét esetben beültethető a trifokális műlencse.
Vannak olyan esetek, amikor nem javasoljuk a trifokális műlencséket. Ezek a következők lehetnek:
- Egyéb fennálló szembetegség esetén pl. szemfenéki meszesedés, retina vagy szaruhártya betegség)
- Egyszemes betegek (vagyis olyanok, akiknél az egyik szem látása rosszabb)
A trifokális műlencsék optikai szerkezete teljesen más elvre épül, mint a multifokális szemüvegeké. Nincs szükség a fej pozícionálására az éles látáshoz és nincs beszűkítve látótér sem. Ez azt jelenti, hogy a műlencse esetén nincs megszokási probléma.

NYÚJTOTT FÓKUSZÚ EDOF ÉS EDOF PLUS MŰLENCSÉK
A nyújtott fókuszú EDOF és EDOF Plus lencsék jobb mélységélességgel rendelkeznek, mint a monofokális műlencsék, így távolra és középtávolságra jó látásélményt adnak. Teljes szemüvegmentességet nem biztosít a nyújtott fókuszú lencse, mivel a 20-40 centis olvasó távolságban a páciensnek olvasószemüvegre szüksége lesz, de a hétköznapi tevékenységek során sokkal függetlenebbé válhat a szemüvegtől, mint a hagyományos egyfókuszú lencsékkel. Az EDOF és EDOF Plus lencse lehetővé teszi jó néhány rutin tevékenység elvégzését szemüveg nélkül, például napi bevásárlás, sportolás, tévézés, számítógépes munka, vezetést, stb. Precíz, aprólékos munkához, újság és könyv olvasáshoz viszont szükség lesz olvasószemüvegre.
- A nyújtott fókuszú EDOF Plus (J&J Tecnis PureSee) lencse jó választás olyan munkakörökhöz, melyek sok éjszakai vezetést kívánnak meg, hiszen nem csak a távoli dolgok lesznek élesek a sofőr számára, de a műszerfal is az éles tartományba kerül. A lencse kialakításának köszönhetően gyenge fényviszonyok között és éjszaka is kiváló látást biztosít távolra, rendszerint zavaró fényjelenségek nélkül.
- A hagyományos EDOF lencsék is jól működhetnek nappali vezetéshez, mivel a műszerfal távolságban jó a látásélesség, azonban ezeknél a lencséknél a is előfordul, hogy sötétben a látásélesség minimálisan csökken, és káprázás vagy fénykörök jelenthetnek meg a lámpák körül. A jelenség a regenerálódás előrehaladtával finomodhat, majd teljesen megszűnhet, de állandósulhat is. A zavaró fényjelenségek tartós megléte a páciensek 80%-nál nem okoz gondot.
EGYFÓKUSZÚ ÉS ERŐSÍTETT MONOFOKÁLIS MŰLENCSÉK
Az egyfókuszú műlencsék tökéletes látást biztosítanak egy adott fókusztavolságra. Általában a lencse tervezését úgy végezzük el, hogy a távoli (utcai, vezetési, TV nézést távolságra) látás tökéletes legyen, és ebben az esetben közeli munkához van szükség szemüvegre. Az erősített monofokális lencsék (Mono Plus) távolra alakítanak ki nagyon éles látást, de a mélység élesség javításával a középtávolságban levő tárgyak is viszonylag jól kivehetőek lesznek. Vezetésnél például a műszerfal is látható lesz majd külön szemüveg nélkül. Közelre és a klasszikus közép távolságra (pl. monitor) azonban olvasószemüvegre lesz szüksége.

MINDEGYIK TÍPUS KOMBINÁLHATÓ TÓRIKUS (CILINDERES) KORREKCIÓVAL IS
Ha valakinek cilinderes szemüvege vagy kontaktlencséje van (astigmatizmus), akkor a lencsebeültetést követően csak akkor fog élesen, jól látni, ha a cilinder dioptriáját a műlencse tervezésekor is figyelembe vesszük. Minden típusú műlencse esetében lehetőség van arra hogy a cilinder dioptria is korrigálható legyen a műlencsével, így létezik, monofokális, erősített monofokális, EDOF és trifokális cilinderes műlencse is.
